Web sitemize hoşgeldiniz, 10 Ocak 2018

Yoast SEO (WordPress SEO) Ayarları ve Kullanımı Nasıl Yapılır?

Yoast SEO (WordPress SEO) Ayarları ve Kullanımı Nasıl Yapılır?

Yoast her geçen gün kullanımı artan bir eklenti. Peki bunu nasıl kullanıp en iyi şekilde verim alabiliriz? Ayarlarıyla bunu anlatacağım. Adım adım takip edin ve bunu nasıl yapacağınızı anlayın. İlk önce SEO tuşuna tıklayın ve panele gelin.

Genel

Bu kısımda çok yapacağınız bir şey yok. Sizin bilgileriniz kısmına gelin ve “Web sitesi ismi:” yanına web sitenizi yazın.

Alternatife gerek yok.

Alta inip kişi mi yoksa firma mı olduğunuzu seçin ve ismini(zi) yazın.

Web Yöneticisi araçlarına gelip, doğrulama kodları varsa onları doldurup kaydedin. Bu sayede Yoast otomatik olarak onaylatacak.

Başlıklar & Metalar

Başlık ayracı kısmı, internet siteniz indexlendiğinde Yazı başlığı – Websitesi başlığı arasında olan “-” çizgidir. Bunu kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Yazı tipleri kısmına ellemenize gerek yok. Ama öneri olarak “Kod parçacığı ön izlemesinde tarih gösterilsin mi?” yanına tik getirin. Bu, yazı paylaştığınızda ne zaman paylaştığınızı Google aramalarında çıkartır.

Diğer kısmına gelin ve “Meta anahtar kelime etiketleri kullanılsın mı?” buna tik atın. Bunun faydası normalde Meta Anahtar Etiketlerinin görünmemesini önleyip aktif hale getirmektir. Yazı paylaşırken meta anahtarlar anasayfanıza göre değil o yazıya vereceğiniz anahtara göre yapılmış olur.

Sosyal

Bu kısıma sosyal ağlarınızın adres ve kullanıcı adlarını yazınız.

XML Site Haritaları

Bu kısıma ellemeye gerek yok. Yoast otomatik olarak sizin için sitemap hazırlar. Ek sitemap eklentisine gerek yoktur.

Gelişmiş

Bu kısımda breadcumbs ekler. Bu nedir? Bu, ufak site haritasıdır. Bir yazıya ulaşana kadar geldiğiniz yolları aktif eder. Mesela “Saat Kodu” adında yazınız var. Kategoriniz “Kodlar”. Breadcumbs yazının üzerine ufak bir yol yaparak yolları şöyle gösterir, “Anasayfa > Kodlar > Saat Kodu” diye yol oluşturur. Bunu aktif etmek için ise “Dolaşım yollarını aktif et” tuşunu aktif hale getirin.

HABERİN DEVAMI

Kalıcı bağlantılar kısmında ise ayarlarım resimde göründüğü gibidir.

ayar-wp-seo

Bu ayarları yapmanız yeterlidir. Diğerlerine bakmaya gerek yok. Şimdi ise yazı paylaşırken yapacağınız ayarlara gelelim. Bunları yaparsanız sizin için iyi olacaktır. Çünkü temel öğeler burada başlıyor.

Yeni yazınızı yazdıktan sonra biraz aşağı inin ve Yoast SEO kutucuğuna gelin. Sırasıyla anlatacağım şekilde düzenleyin.

Aparat Düzenleyici, bu Google Aramalarında çıkacak önizlemenizdir. Üzerinde oynamalar yapabilirsiniz.

Odak anahtar kelime, buraya odak olacak kelimeyi yazın. Bu kelime hem başlıkta hemde yazı içinde bulunmalıdır.

Meta anahtar kelime, üstte dediğim ayarları yaptıysanız bu kutucuk açılacak. Bu kutucuğa meta anahtarlarını yazın.

İçerik analizi, burada yazınızı analiz eder ve önerilerde bulunur. Google için önemsenmesi gereken uyarıları verir. Önemlidir dikkate almakta fayda var.

Sol tarafa gelip çarklı iconun altında bulunan sosyal ağlarda görünüme geçin, eğer Sosyal Ağlarda paylaşım yapacaksanız bunu sadece sosyal ağlarda nasıl görünmesini istiyorsanız ona göre düzenleyiniz.

Yoast SEO çok zor değil, zamanla alışabilirsiniz. Fakat ayarlarını düzgün yaparsanız nimetlerinden yararlanırsınız, sorularınız olursa çekinmeden sorunuz! İyi bloglamalar!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. emir dedi ki:

  hocam sitemde başlıkda hata var başlık ayarları gelmio ana sayfa home – site adı şeklinde geliyor açıklamalar falan yok ?

  1. Atakan YILDIRIM dedi ki:

   Kullandığınız eklentilerin isimleri nedir?

    1. Atakan YILDIRIM dedi ki:

     Görünüm > Özelleştir kısmından site adı ve sloganını değiştirerek ana sayfayı düzenleyebilirsiniz.

 2. ilhan turk dedi ki:

  yaklaşık 40 günlük bir film sitem var ve günde en az 3 film ekliyorum ve günlük organik tekil hitim 1,5k çoğul 4k seviyelerine geldi. sitem istikrarlı bi şekilde yükseliyor fakat iç seo kısmını bir türlü halledemedim. yandex’te bakıyorum farklı çıkıyor, google’da bakıyorum farklı çıkıyor.

  ornegin google’da ornek filmim şu şekilde çıkarken;

  “x 2015 full hd izle – siteadı”

  yandex’te ise yoast seo kısmında yapılan ayarlamaların aynısı çıkıyor ki ben de bunu istiyorum aslında. fakat yine anlayamadığım şekilde hem google hem yandex sitemi farklı şekillerde indexliyorlar ve buna bir türlü cevap bulamadım. iki arama motoru da yazıyı eklerden yaptığımız manuel bilgilerdeki gibi çıkartsa hiç sorun olmayacak ama bi türlü beceremedim..

  yoast seo kullanıyorum ve iç seoyu düzgün yapamadığımı düşünüyorum. bu konuda bana yardım ve fikir verebilir misiniz lütfen? yani en azından evet doğru yapıyorsun veya hayır soyle olmalı diyebilir misiniz? buna çok ihtiyacım var:)) sevgiler saygılar

  1. Atakan YILDIRIM dedi ki:

   Yandex ile google çok farklı işliyor. Yoast Google için uyarlanmış bir eklentidir. Bu yüzden sorun etmenize gerek yok.

 3. Cem dedi ki:

  hocam değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum çok işime yaradı sitenizi takipteyim 🙂

Yorum Yaz