Web sitemize hoşgeldiniz, 10 Ocak 2018

WordPress’da Kullanılabilecek En İyi Cache Eklentileri

WordPress’da Kullanılabilecek En İyi Cache Eklentileri

WordPress kullananların, hele ki çok ziyaretçi uğrayan web sitelerinin tek derdi aşırı CPU tüketmesi, sitenin yavaş yüklenmesi ve bunun sonucunda oluşan ziyaretçi kaybı sonucu. Bunları sona erdirmek için her WordPress kullanıcısının birer cache eklentisi kullanması zorunlu kaldı. Geçmişten günümüze bir çok ücretli-ücretsiz cache eklentisi yayınlandı. Peki hangisi daha iyi? İşte bu soruların cevabını analiz analiz aktaracağım.

W3 Total Cache

W3 Total Cache, bir çok internet sitesi tarafından kullanılan, popüler cache (önbellek) eklentilerinden birisidir.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, W3 Total Cache kurmak için bazı dosyaları yapılandırmanız gerekebilir. Örneğin, 755 wp-content klasörünün dosya izinlerini değiştirmek ve .htaccess dosyasını izinlerini değiştirmek gibi. Eklenti sayfanın üst kısmındaki bildirim iletileri görüntüleyerek tüm bu süreç boyunca size yol gösterici olur. Benim yorumlarıma göre bu eklentiyi kullanmak zor olduğundan, kolay eklentilere gitmenizi öneririm.

w3-total-cache-admin-menu

W3 Total Cache ilk başlayanlar için zor olabilir.

W3 Total Cache, sunduğu özelliklerin sayısı etkileyici biçimde yüksek.

W3 Total Cache’nin tüm önemli özellikleri Genel Ayarlar sayfasından açıp kapanabilir. Sayfanın üst kısmındaki “Genel” kutusu, önbelleklemeyi açıp yada kapatmanız için tasarlandı.

Alternatif olarak, her biri bağımsız özelliğini yapılandırabilirsiniz. Önbelleğe alma bölümleri, Sayfa Cache, minify (css ve js), veritabanı önbelleği, Tarayıcı önbelleği, CDN, Vernik ve İzleme dahildir. Çeşitli ayarlar hata ayıklama seçeneği, içe yada ayarları dışa aktarma işlevselliği de vardır.

w3-total-cache-general-settings

WP Super Cache

WP Super Cache WordPress için mevcut en popüler önbellek eklentisi. Eklenti mod rewrite, PHP, ya da eski önbellekleme kullanarak ziyaretçilerinizin% 99 statik dosyalarını teslim vaat ediyor.

Eklentiyi ayarlamak çok basit. Seçenekler sayfasında yedi sekme vardır. Yapmanız gereken tek şey sayfaları önbelleğe başlatmak için komut vermek. İçindekiler sekmesi önbelleğe alınmış sayfaları, başlangıç ve sona erme gibi bilgiler verir.

wp-super-cache-easy-settings

Gelişmiş sayfasında neler önbelleğe alınıp alınmayacak bunları seçebiliyorsunuz. Websitesine sık giren kullanıcılar için önbelleği kapatma gibi bir çok seçeneği vardır.

HABERİN DEVAMI

Quick Cache

Quick Cache “Koşulsuz Hız” vaadiyle büyük bir önbellek eklentisi. Eklenti son yıllarda popüler olmaya başladı. İnceleme yapanlar hızlı olduğunu ve büyük oranda değişimler olduğunu fotoğraflarıyla kanıtlıyor

Yapılandırma sekiz sayfadan oluşuyor ve bu sekiz sayfadaki seçeneklere göre Cache eklentisini yapılandırabiliyorsunuz.

quick-cache-options

Diğer cache eklentilerinden farklı yanı, öğretici içerikler de barındırmasıdır. Mesela W3 Total Cache eklentisini düzenlemek için teknik yani PHP ve WordPress bilgisine sahip olmanız gerekiyor; fakat Quick Cache için buna gerek yok. Quick Cache sizler için öğretici bilgiler vererek daha kolay ayar yapmanıza yol açıyor.

quick-cache

WP-Fastest Cache

WP Fastest Cache’yi diğerlerinden ayıran en önemli özellik Türk yapımı olması ve bir çok Türk webmasterin bu ekletiyi tercih etmesi. Bende bu eklentiyi tercih ediyor ve büyük faydalarını alıyorum. Diğerlerine göre kolay ve hızlı bir arayüzüne sahip.

wp-fastestcache

Bu eklentide CSS, JS ve HTML minify gibi özellikler var, istediğiniz gibi eklentideki önbellekler silinip tekrar açık hale getirilebiliyor. Ayrıca premium alırsanız hem ucuza gelen bu eklentiyi daha iyi kullanabiliyorsunuz. Sahibiyle Türkçe konuşursanız size 1 tane alırsanız 2. eklentiyi hediye olarak verebilir. Bu arada Türkçe olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Son dokunuşlar ve fikirler

Açıklayıcı olursak, eğer teknik bilginiz (WordPress, PHP ve diğer diller) iyiyse ve uzun süredir WordPress ile haşır neşirseniz, Total Cache’yi düzenleyebilecek kapasitedesinizdir. W3 Total Cache’yi kullanmak size kolay gelecek ve kendinize göre yapacağınız ayarlarınız ile daha hızlı bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Eğer bilginiz yoksa ve ilkkez WordPress kullanacaksanız, WP Super Cache, Quick Cache ve Fastest Cache’yi kullanabilirsiniz. Fakat oy yüzdelerine bakacak olursak, WP Fastest Cache ile Super Cache arasında seçim yapmalısınız. İster ikisini deneyerek, ister de benim önerim Fastest Cache ile yola devam edebilirsiniz!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz