Teknoloji

Windows 10 ve 2 GB Ram Nasıl Olur?

windows10-alt

Şuanda sadece küçük işler için kullanmış olduğum bir notebook bilgisayarım var. Windows Vista’dan Windows 10’a büyük evrimler geçirdik. Fakat aldığım performans diğerlerine göre %90 daha fazla. Sizlere incelemelerimle anlatacağım.

  • Bilgisayarım Windows Vista’dayken normal bir bilgisayar gibiydi. Daha doğrusu çokta yavaş değildi ama programlarda performans alamıyordum.
  • Windows 7’de gayet yavaştı. Evet, hatta donuyordu sık sık. Fakat bilgisayar yorulmuyordu.
  • Windows 8’de de 7’de olduğu gibi yavaştı ve bilgisayar çok yoruluyordu.

Peki ya Windows 10?

Gerçekten düşündüğüm gibi çıkmadı, Windows 10 diğerlerine göre 1-0 önde. Daha önce almadığım hızı yakaladım ve gerçekten işlerimi hızlı yaptırıyor. Windows 7’de masa üstüne gelip yenile tuşuna basma sürem 14 saniye iken, Windows 10’da sadece 1,5 saniye. Fakat onun yanı sıra bilgisayarı çok yorduğu doğrudur.

Windows 10’un hızı gayet güzel, ama yoruyor. Bilgisayarın gücünü tam anlamıyla kullandırıyor ama enerjiyi sömürüyor diyebilirim. Pil daha erken bitiyor. Fakat Microsoft gayet güzel bir iş çıkartmış demeden de söylenemez.

Visual Studio kullanan kodcular içinde gayet hızlı Visual Studio’nun son sürümü ile uyumlu ve hızlı. Bana bu noktada epey yardımcı oluyor.

Windows 10 bir çok platformda da uyumlu. Böyle ki Telefon, Tablet, Laptop – Notebook, Masaüstü Bilgisayar, Xbox, akıllı tahta gibi platformlarla uyumlu olarak çalışıyor. Windows 8’de yakalayamadığı başarıyı 10 ile yakaladı.

Windows 10’da olan Cortana ülkemizde kullanılmasa da, İngilizce biliyor ve konuşabiliyorsanız kullanabiliyorsunuz. Asistan hizmeti veren Cortana gerçekten işe yarıyor.

Son olarak güzel bir keşif olarak tarayıcı Edge. Kusura bakmayın ama Chrome kadar iyi olmamış yine. Biraz yavaş ve garip olmuş. Windows 10’da Chrome ile devam ediyoruz.

Windows 10 Kalitesi Nasıl?

Tasarımın kalitesi10
Kullanılabilirlik8.7
Windows 10'un Hızı10
Oyun Performansı9.4
Yeni Özellikleri7.8
9.2 out of 10
Windows 10 Kısacası, Windows'un son sürümü. Hızlı ve iyi.
Önceki YazıSonraki Yazı

2 Yorum

  1. Valla değişik oldu bende 1 gb ram var çok kastı xp geri döndüm. Ana windows 10 baya iyiymiş…

  2. benim 1 gb ramlı laptobum var kasmıyor ama çok ısınıyor ve kapanıyor windows 10 güzel ama çok yoruyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir