Web sitemize hoşgeldiniz, 10 Ocak 2018

Webmaster Nedir, Nasıl Olunur?

Webmaster Nedir, Nasıl Olunur?

Webmaster, diğer adıyla internet sitesi yöneticisi olarak bilinir. İnternet sitesi sahipleri veya yöneticileri, internet sitesini yönetiyorsa webmaster ünvanını alır. Ayrıca bir çok arama motorunun site sahiplerine özel webmaster paneli mevcuttur. (örn: webmaster.google.com, webmaster.yandex.com, yahoo.com/webmasters, www.bing.com/toolbox/webmaster) Bu panellerde web sitenize göre değişiklikler yapabilir, hem SEO hem de ziyaretçi açısından doğru hamleler ile kazancınızı arttırabilirsiniz.

Webmasterlar şirket bünyesinde de çalışabildiği gibi internette serbest olarak da çalışabilmektedir. Serbest çalışanlar için webmaster forumları bulunur. Bu forumlarda hem satış yapılır, hem sorulan sorulara gönüllü olarak cevap verilebilir, hem de insanlarla daha çok etkileşimde bulunabilirsiniz.

Webmasterlar tarafından sıkça kullanılan kavramlar, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), PHP, ASP, .NET, AJAX, CSS, JS, HTML gibi kavramlar dışında, Hosting, VDS, VPS, Cloud Server gibi kavramlar da kullanılabilmektedir. Webmaster forumlarına örnek olarak, Türkiye’de başlıca R10 ve WMAraci forumları önde gelmektedir.

Fakat bilinmesi gereken şu ki, webmaster olmak için tüm bu dilleri bilmenize gerek yok. Bir domain, bir hosting ve ufak bir merakınızın olması gerek. İlk başlayanlar WordPress ile başlayabilir, bulduğu hata veya sorularını google yada webmaster forumlarında aratarak/konu açarak rahatlıkla bulabilir. Fakat bilmeniz gereken şu ki çok vakit harcamanız gerekir. Dandik site bile olsa emek verilirse geri dönüşü hep olacaktır.

HABERİN DEVAMI

Hosting

Hosting için çok aramanıza gerek yok. Başlıca firmalar zaten Google’da çıkmakta. Ama iyisini istiyorum derseniz, Netinternet, Turhost, Alastyr, Radorehosting, Hosting.com.tr gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

Domain

Domain, alan adı olarak geçiyor. Genellikle web sitenizin uzantısını belirler. .COM, .NET, .ORG, COM.TR gibi uzantılara sahip olabilirsiniz. Önerilen firmalar, isimtescil, godaddy, alantron, ihs gibi firmalardır. Bunlar tescillidir.

Kuracağınız Script

WordPress, Joomla, Drupal. Forum olarak SMF, MYBB, Vbullentin gibi platformlar vardır. Bunlardan birisine sahip olarak projenize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Bunları tamamladıktan sonra geriye kalan tek şey SEO ve ÖZGÜN İÇERİK!

SEO VE ÖZGÜNLÜK

SEO günümüzde ticarete dökenlerden ziyade biraz bilgi edinerek sizde yapabiliyorsunuz. Önerim 1 ay hiç seo meo demeden özgün içerik girin ve bol bol araştırma yapın.

Webmaster olmak göründüğü kadar kolay değil. Elbette bilgi ve tecrübe ister. İnternette kendi dilimizde ve yabancı dillerde bir çok bilgi var. İstediğinizi hemen bulabilmeniz mümkündür. Kolay gelsin!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz