Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ocak 2018

Torrent Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Torrent Nedir, Ne İçin Kullanılır?

.TORRENT bir biçim dosyası olarak uTorrent ve Bittorrent gibi programların kullandığı uzantıdır. Torrent dosyaları bu programlar sayesinde indirilir ve izleyici (torrent tracker) denen izleyicilerle de başlatılır.

Torrent, kullanıcılar tarafından yüklenilen dosyaları paylaştırılıp trackerlar ile indirilmesidir. Film şovları, oyun ve programlar yani aklınıza gelebilecek her türlü dosya hiçbir engelleme olmadan paylaşılabilir.

Torrent protokol dosya transfer protokolü olarak tanımlanan “yükle, paylaş ve indir” üçlüsü ile olmuştur. Torrent programları günümüzde ücretsiz ve ücretli versiyon olarak ikiye ayrılmakta. Ücretsiz versiyonda sadece programa yükleme ve indirme işlemleri yapabiliyor ve kullanabiliyorsunuz. Fakat reklamlar her taraftadır. Ücretli versiyonlarında ise reklam yoktur, profesyonel destek vardır ve indirdiğiniz dosyaların virüslü olup olmadığı kontrol edilir.

Torrent kısacası, sunuculara yüklemeden kullanıcıların torrent trackerlar ile birbirinden veri alışverişi yaparak hiçbir maaliyeti olmadan güvenli bir indirme yoludur.

HABERİN DEVAMI

Bram Cohen 2001 yılında ilk Torrent programını yazdı ve satışa sundu. Hemen sonrasında aynı şirketten uTorrent adında yeni bir program daha çıkartıldı. Dünya üzerinde 170 milyon aktif kullanıcısı olduğu bilinmektedir.

Sizde torrent dosyası indirirken hızlandırmak istiyorsanız, bir köşeye bizim paylaştığımız torrent tracker listesindeki adresleri atabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz