Web sitemize hoşgeldiniz, 10 Ocak 2018

SAMP Polis Rol Rehberi

SAMP Polis Rol Rehberi

(Bu sayfanın gerçekle herhangi bir alakası bulunmamakla birlikte, SAMP isimli oyun için yazılmıştır.)

Giriş
Her memur tektir. Karakterinizi nasıl isterseniz öyle yönetirsiniz. Bu rehber, karakterinizi daha iyi tanımak ve onu yönlendirmek adına size yardımcı olacak. Aynı zamanda bu rehber sayesinde polis rolü yapanlar ve polis olmayı düşünenler de detaylı bilgi sahibi olacak, olaylara daha farklı bakacak.

Siz ve Karakteriniz
Siz ve karakteriniz arasında hiçbir zaman bir ilişki bulunmamalı. Bu, şu anlama gelir: Asla kendinizi karakter olarak oyuna yerleştirmeyin. Karakterinizin yapacağı, söyleyeceği ve hatta düşüneceği şeyler sizin yapacağınız, söyleyeceğiniz ve düşüneceğiz şeylerle aynı olmamalı. Karakterinizin düşüncelerini onaylayabilir, beğenebilirsiniz, ancak kendi düşüncelerinizin karakterinizi etkilemesine izin vermeyin. Bu konuda bazı istisnalar bulunabilir, mesela utangaç bir karakteri oynamak gibi. Eğer gerçek hayatta utangaç bir kişiliğe sahipseniz utangaç bir karakteri nasıl yönlendirmeniz gerektiğini kendi tecrübelerine bağlı olarak biliyorsunuz demektir.

Rol yapmak kurgusal bir kitabı okumak gibidir. Karakterinizin baş kahraman olduğunu hayal edin. Olay döngüsü ilerledikçe karakteriniz de ilerler. Karakteriniz zamanla gelişir, değişir ve büyür. Olaylar zamanla davranışlarını etkiler. Buna iyi bir örnek olarak şunu verebiliriz: Diyelim ki devriye arkadaşınız aniden çıkan bir çatışmada ölümcül bir şekilde yaralandı. Bu durumda karakteriniz sinir, umutsuzluk, korku hissedebilir, hatta bu acısını dindirebilmek için içmeye başlayabilir. Bir başka örnek ise, diyelim ki karakteriniz terfii aldı ve bir üst rütbeye çıkarıldı. Acaba karakteriniz bu terfii hakettiğini şefine ispat eder mi, yoksa yeni aldığı sorumluluklar altında pes edip ezilir mi?

Aynı zamanda In Character (IC) ve Out of Character (OOC) kavramlarını anlamak da çok önemlidir. Oyunda karakterinizin başına gelen şeyler sizi etkilememeli. Karakteriniz öldüğünde üzülmeniz son derece normal, ancak buna sürekli bağlı kalmamalısınız. Sizin başınıza gelenler de aynı zamanda karakterinizi etkilememeli. Eğer kendi oluşumunuzdaki biriyle iyi geçinemiyorsanız, bunu karakterinize yansıtmayın. Başka biriyle geçinememeniz karakterinizin de geçinemeyeceği anlamına gelmez.

Karakteriniz
Karakterinizi geliştirmek için öncelikle bir karakter yaratmak zorundasınız. Sonuna kadar bağlı kalacağınız gerçekçi bir karakter oluşturmak oldukça fazla detay ve plan ister. Karakterinizin geçmişini, kişiliğini, alışkanlıklarını, hobilerini, fobilerini, amaçlarını ve benzeri herşeyini belirlemek zorundasınız. Bu özellikler siz karakterinizi geliştirmeye başladıkça değişebilir. Karakteriniz yeni alışkanlıklar elde edebilir, kötü veya iyi. Başta utangaç ve çekingen olan karakteriniz zamanla daha rahat ve dikkat çekici bir hal alabilir.

Karakterinizin yaşı kaç?
Role başlamadan önce karakterinizin yaşının kaç olacağına karar vermelisin iz. Karakterinizi hangi yaşta oluşturmanız size daha fazla zevk verir, karar verin. Ancak şunu da aklınızda bulundurun; karakterinizi zamanla geliştirmek ve yaşlandırmak çok daha zevkli bir süreçtir. Aynı zamanda bir doğum tarihi seçmek zorunda olduğunuzu da unutmayın.

Karakterinizin geçmişi nasıl?
Karakteriniz nerede doğdu? Zengin bir bölgede mi yoksa varoşlarda mı? Karakteriniz için ufak bir geçmiş oluşturmalısınız. Nereden geliyor? Ebeveynleri nerede yaşıyor ve kaç yaşlarındalar? Ne yapıyorlar? Karakteriniz çocukken kötü mü yetiştirildi yoksa tam bir cennette mi yaşadı? Karakterinizi zamanla geliştirmek için geçmişini bilmek zorundasınız.

Karakterinizin özellikleri neler?
Karakterinizin göz rengi, ten rengi, saç rengi ne? Ne tür kıyafetler giymeyi sever? Takı takarlar mı ya da dövmeleri var mı? Lens veya gözlük kullanırlar mı? Şişman mı, zayıf mı yoksa atletik  bir yapıya mı sahip? Çekici mi yoksa çirkin mi? Detaya inmeniz ve karakterinizi yaratmanız gerekiyor.

Karakterinizin hayattaki amacı nedir?
Bu bölüm karakterinizi ilgilendiren en önemli noktadır. Karakterinizin geçmişine, çocukluğuna ve çevresine bakarak gelecekte ne olmak istediğini, hayat amacının ne olduğunu iyi çözmek zorundasınız.

Bir örnek: Jane Smith yirmi dört yaşında bir kadındır. Uzun boylu ve dalgalı ancak çekici olmayan kahverengi bir saça sahiptir. Washington’da doğmuştur ve dokuz yaşındayken San Andreas’a taşınmıştır. Annesinin işinden dolayı ailesi taşınmak zorunda kalmıştır. Henüz çocuktur ve bundan nefret etmektedir. Annesi ve babası sürekli birbirleriyle tartışıp kavga etmişlerdir. Bunlara şahit olan Jane, ileride hiç evlenmemeye karar vermiş, ancak ilişki kurmakta sorun olmayacağını anlamıştır. Lise yıllarında okuluyla ilgilenmek yerine sürekli partilerde gezmiştir, hep sarhoş olmuştur. Jane Downtown Los Santos’ta ufak bir dairede yaşamaktadır. Dairesi tamamen pislik içinde, aynı kendi hayatı gibi. Psikoloji alanında yarım kalmış eğitimini tamamlayıp diploma alabilmek, ardından polis olabilmek için devlet üniversitesine gitmiştir. Hayatını sevmez, ancak bu duygusunu her gece içerek ve sarhoş olarak bastırır. Departmanda kötü bir üne sahiptir ve İç İşleri ile de arası hiç iyi değildir.

Karakterinizin özellikleri her zaman için görevinizi de etkilemeli, bunu aklınızda bulundurmalısınız. Eğer karakteriniz şişmansa yaya kovalamacalarda şüphelilere karşı pek şansı olmayacaktır. Eğer karakteriniz utangaç ve çekingense, diğer memurlar tarafından ve hatta şüpheliler tarafından ezilme ihtimaliyle karşı karşıya kalır. Eğer karakterinizde sinir bozukluğu teşhisi varsa, ciddi durumlarda kontrolü elinde tutamayıp baskı altında ezilir, panik atak yaşayabilir, hatta bayılabilir.

Not: Eğer karakteriniz polis olmak için başvurduysa ve bu başvuru sürecinde karakterinizi mental hastalıklı biri olarak yönetmeniz muhtemelen başvurunun reddedilmesiyle sonuçlanır. Hiçbir departman elindeki silahla etrafına tehdit oluşturan psikolojik olarak rahatsız bir kişiyi işe almaz. Bu çok büyük bir risk olur. Bunun yerine, karakterinizin birkaç aydır terapi seansları aldığını ve ilaç kullandığını, hastalığının geçeceğini düşünerek rol yapabilirsiniz. Başvuru formunda hasta olduğunu, ancak tedavi aldığını ve terapi seansı gördüğünü gösteren adaylar gerçekçilik konusunda sınıf atlamış adaylardır ve başvurularının kabul edilmesi olağandır.


Görev Ekipmanları ve Üniforma
Polis memurları departmanda özel üniformalar giyerler. Üniformalar ve kıyafet yasası departman içinde daha disiplinli ve daha profesyonel bir hava oluşturur. Bu üniformalar ve kıyafet yasaları değişebilir, ancak genellikle aynıdırlar.

Erkek memurlar için standart üniformalar şu şekildedir: Ütülü bir görev gömleği (genellikle düğmeli), bu gömleğin üzerinde apolet, isimlik, kişisel rozet bulunur. Gömleğin altında ise siyah veya beyaz bir tişört vardır. Ütülü pantolonun bel kısmında teçhizat kemeri, altında ise bot veya koşmak için daha rahat bir ayakkabı vardır.

Kadın memurlar için standart üniformalar da erkeklerinkine çok benzemektedir: Ütülü bir görev gömleği (genellikle düğmeli), bu gömleğin üzerinde apolet, isimlik, kişisel rozet bulunur. Gömleğin altında ise siyah veya beyaz bir tişört vardır. Ütülü pantolonun bel kısmında teçhizat kemeri, altında ise bot veya koşmak için daha rahat bir ayakkabı vardır.

Erkek memurlar kısa saçlı olmak zorundadır. Kadın memurlar ise saçlarını yakalıklarının üstünde olacak şekilde kesmek veya sıkı topuz halinde toplamak zorundadırlar, at kuyruğu halinde değil. Şüpheliler uzun veya at kuyruğu saçları yakalayıp çekebilir ve bunu kendileri için avantaja çevirebilirler. Kadın memurlar aynı zamanda makyaj yapabilirler, ancak profesyonel bir imaj oluşturmak adına çok abartılı olmamalıdır. Örnek memur fotoğrafı için tıklayınız.

Memurlara bir teçhizat kemeri, bir tabanca kılıfı, bir çift kelepçe, bir çelik yelek ve bir el feneri verilir. Memurlar bunların yanında cop, taser, biber gazı gibi ölümcül olmayan silahlar da taşırlar. Tüm memurların kendilerine zimmetli bir tabancaları da vardır.

Teçhizat kemeri
Teçhizat kemeri bel ve göbeğinizi tamamen sarar. İhtiyaç olunduğunda ulaşabilmek için ellere yakın bir konumda tutulmalıdır. Teçhizat kemerine aynı zamanda kolayca eklemeler yapılabilir: Yedek şarjörler, biber gazı, telsiz, el feneri, vs…

Tabanca kılıfı
Tabanca kılıfı memurun kolayca erişip tabancasını çekebilmesi için özel olarak dizayn edilmiştir. Kılıf aynı zamanda yalnızca onu kullanan kişinin ağzını açabileceği şekilde yerleştirilmiştir, böylece dışarıdan müdahale bulunma ihtimali çok düşüktür.

Kelepçeler
Kelepçeler, ortasında delik olan sert metalden yapılır. Kelepçedeki iki yuvarlak bölüm şüphelinin ellerine geçirilir, böylece şüpheli herhangi bir kaçma veya saldırma teşebbüsünde başarısız olur.

El Feneri
El feneri yüksek güçte LED ışığı vererek memurun karanlık bir ortamı aydınlatarak kontrol etmesine olanak verir.

Çelik yelek
Çelik yelek, bedenin gövde kısmına isabet edecek objelere karşı ekstra koruma sağlar. Bu bölgede kalbiniz, akciğerleriniz gibi yaşamak için muhtaç olduğunuz organlarınız bulunur ve çelik yeleğin amacı bu organlarınızı koruyarak ölümcül yara almanızı önlemektir.

İsimlik
İsimlik, göğsün sağ üst kısmına takılır. Böylece memur halkla ilişki halindeyken isminin halk tarafından bilindiğinden emin olur, daha kolay tanınır. İsimlik genellikle memurun adının baş harfi ve soyadının tümünü içerir. Örnek: “A. Smith.” Veya yalnızca soyadını da içerebilir.

Tabancanızı aşağıdaki tabancalardan herhangi biri yerine koyarak o şekilde rol yapabilirsiniz:

Beretta 92FS, 9mm
Beretta 92F, 9mm
Glock 17, 9mm
Glock 19, 9mm
Glock 21 .45 caliber
Glock 22 .40 caliber
Glock 23, .40 caliber
Glock 26, 9mm
Glock 27, .40 caliber
Glock 30, .45 caliber
Glock 36, .45 caliber
Smith & Wesson, model 4506 .45 caliber
Smith & Wesson, model 4566 .45 caliber
Smith & Wesson, model 4516 .45 caliber
Smith & Wesson, model 3914 9mm
Smith & Wesson, model 3913 9mm
Smith & Wesson, model 457 .45 caliber
Smith & Wesson, model CS9 9mm
Smith & Wesson, model 6904 9mm
Smith & Wesson, model 5906 9mm
Smith & Wesson, model 6906 9mm
Smith & Wesson, model 649 .38 caliber
Smith & Wesson, model 442 .38 caliber
Smith & Wesson, model 14 .38 caliber
Smith & Wesson, model 67 .38 caliber
Smith & Wesson, Bodyguard .380 caliber
Kimber Custom 2 .45 caliber
Kimber Classic .45 caliber

Taser
Taser, güvenlik güçleri tarafından (eğer yasalar izin verirse bazı siviller de kullanabilir) kullanılan ve yakın mesafedeki şüpheliyi veya herhangi bir tehdidi etkisiz hale getirmek için kullanılan elektroşok silahıdır. Taser, biber gazı ve ateşli silahlara göre daha avantajlıdır, çünkü biber gazı yalnızca yüz bölgesine uygulanmak zorundayken taser ise vücudun herhangi bir noktasına uygulanabilir. Ateşli bir silahla da karşınızdakini etkisiz hale getirmek için yalnızca koluna veya bacağına ateş etmek zorundasınız, ancak bu ıskalamanıza ve hatta masum insanları vurmanıza sebep olabilir.

Ateş edildiğinde cihazdan iki mil yaklaşık saatte 100 km hızla fırlar. Bu miller iki kablonun ucundadır ve bu kablolar da direkt olarak cihaza bağlıdırlar. Miller “Shaped Pulse” adı verilen bir teknoloji kullanırlar. Bu teknoloji sayesinde miller önce karşılarına çıkacak engelleri (kıyafet gibi) geçebilmek için çok yüksek elektrik voltajı kullanırlar, akabinde düşük voltaja dönerler.

Taser’lar genellikle duruma göre ayarlanabilirler, ancak çoğu memur saniyede 20-30 nabız artırımı yapan ayarda kullanırlar ki bu da 5 saniye sürer. Tetiği tekrar çekerek bu döngü tekrarlanabilir.
Milleri ana cihaza bağlı tutan kabloların uzunluğu genellikle 3-4.5 metre arasındadır. Şarj durumuna ve taser’ın kuvvetine bağlı olarak bu cihazlar 4.600 ile 10.000 volt arasında elektrik verebilirler (bu arada hemen belirtelim, elektroşok gören insanları öldüren volt  değil, amperdir. Vücudunuza istediğiniz kadar volt verebilirsiniz, ancak çok ufak miktarda amper ile ölebilirsiniz).

Biber Gazı
Biber gazı, Oleoresin Capsicum adı verilen bir kimyasal ile bazı yan içerikler kullanılarak yapılır. Su veya yağ temelli olabilirler. Yağ temelli biber gazlarının en önemli avantajı çözülme sorunu yaşamamalarıdır.
Oleoresin Capsicum tüm saldırganlara karşı etkilidir; anormal şekilde acı hissetmeyen saldırganlar (alkol veya uyuşturucu etkisindekiler) bile biber gazı sayesinde etkisiz hale gelirler. Biber gazı aynı zamanda saldırgan bir hayvana karşı da kullanılabilecek en iyi malzemedir.
Bazı tüketiciler biber gazı ne kadar çok sıkılırsa o kadar çok etkili olur şeklinde yanılgı içindeler. Bu tamamıyla yanlış. Oleoresin Capsicum yüzdesi, biber gazının sıkılma yoğunluğuyla alakalı değildir. Etkili bir biçimde sıkılan biber gazı sayesinde saldırgan tamamıyla etkisiz hale gelebilir.

Biber gazı sıkıldıktan sonra gözlerinizin acıması ve sürekli kapalı kalmak zorunda kalmaları gözün içindeki kılcal damarların genleşmesi sebebine bağlıdır. Normal bir insan, biber gazı yedikten sonra yaklaşık 40 veya 50 dakika boyunca gözlerindeki kanlanma, yaşlanma ve acıyla idare etmek zorunda kalır. Lens veya gözlük kullanmak biber gazının etkisini azaltmaz. Ancak eğer biber gazı yendiği anda lens takılıyorsa, mümkün olan en kısa sürede çıkarılması gerekmektedirler.
Biber gazı acı biberden yapıldığı gibi, aynı zamanda içerisinde kapsaisin yağı da eklenir. Bu yağ sayesinde biber gazı hedefin derisine işler ve yıkansa bile uzun süre çıkmaz. Bu sebepten dolayı biber gazı yiyen kişinin derisinde ve solunum sisteminde sorunlar gözlenebilir.
Burnunuzun ve boğazınızın iç-yan kısımları biber gazı yediğiniz anda kabarırlar ve bu yüzden nefes almanızı zorlaştırırlar; sanki bulunduğunuz bir odadaki oksijen miktarı aniden düşmüş gibi. Bu solunum zorluğuna göz yanması, görüşün düşmesi ve acı da eklenince hedef kişi en azından 30 dakika boyunca güçten düşer, kontrol altına alınır. Tüm bunlar birleştiğinde vücudun üst kısmı problemli hâle geleceği için hedefin etkisiz hale getirilmesi kolaylaşır; çünkü hedef 10-15 dakika boyunca konuşamadığı gibi, gözlerini kapatıp öksürmeye çalışmak amacıyla da önüne doğru eğilir.

Beanbag Tüfeği
Beanbag kurşunu yaklaşık 40 gram ağırlığında, içi kurşun elementinden yapılmış saçma tanecikleriyle dolu, ufak, yumuşak kumaştan oluşmaktadır. Bu kurşun normal bir shotgun kullanılarak ateş edilir. Ateş edildiği anda kurşun, namludan saniyede 70-90 metre hızla fırlar. Çarptığı bölgede yaklaşık 6 santimetrekarelik bir alanı etkiler. Amacı, sıkılan kişide kısa süreli travma, kas spazmı ve dolayısıyla hareket edememezlik sağlamaktır. Buradan gerçek shotgun ve beanbag shotgun arasındaki görüntüsel farkı görebilirsiniz.

Beanbag tüfeği 6 metreden itibaren tam bir nişan alma sağlamaz. En fazla uzaklık mesafesi 20 metredir. Beanbag tüfeği, şüpheli kişinin kendisine veya etrafına ölümcül tehditte bulunmadığı sürece, şüpheliyi öldürmeden etkisiz hale getirmek için kullanılır.

HABERİN DEVAMI

Beanbag tüfeği ciddi anlamda yaralanmalara veya ölümlere yol açabilir, dolayısıyla oldukça dikkatli kullanılması gerekmektedir. Göğse isabet eden beanbag kurşunu, göğüs kafesini kırabilir, kemiklerin kalbe saplanmasına sebep olabilir. Kafaya isabet eden kurşun, burnu ve hatta boynu kırabilir. Karın bölgesine isabet eden kurşun iç kanamaya veya solunum yetersizliğine sebep olabilir. Buradan beanbag tüfeğinin insan vücudunda bıraktığı etkiyi görebilirsiniz.


LAPD Ford Crown Victoria Police Interceptor
Güney California’daki bir çok polis departmanı gibi Los Angeles Polis Departmanı’nın da araçları tavan, kapılar ve cam kenarları hariç olmak üzere siyahtır. Tavan, kapılar ve cam kenarları ise beyazdır. Araç yalnızca polis departmanına özel olarak fabrikadan tavana monte edilmiş spot lambası eklentisi, ortası krom kaplamalı 16 inçlik ağır çelik jantlar ve ön kapılarında kurşun geçirmez kaplama ile çıkar. Polis aracı olması için yapılan eklentiler şu şekildedir:  Siren, havalandırma panelinde tekli sirenler, federal yasalara uygun telsiz alıcısı, çift yönlü dijital telsiz, veritabanına erişim için notebook bilgisayar, ön tampona alınan hasarı düşürmek, verilen hasarı artırmak için çelik panel, arka koltuklar ile ön koltukları ayırmak için cam panel/tel örgü ve bu panelin önünde de shotgun yerleştirebilmek için bir bölme.

Bu polis araçlarında en az 2 tane arka tarafa yapıştırılan yapışkan bulunur: Birinde “There’s NO Excuse – For Domestic Violence” (Aile İçi Şiddetin – Mazereti YOKTUR), diğerinde ise “DARE” (Drug Abuse Resistance Education) (Uyuşturucu Kullanımına Karşı Eğitim) yazar. Arka-yan tarafta “EMERGENCY DIAL 9-1-1 Fire Police Medical.” (ACİL DURUM HATTI 9-1-1 Yangın Polis Sağlık) yazar. Ön kapılar Los Angeles şehrinin damgasını ve “to protect and to serve” (korumak ve hizmet etmek) yapışkanlarını ve 5 basamaklı kod ile şehrin polis departmanının adı yazan yapışkanlar bulundurur. Bu 5 haneli kodun son 3 hanesi (aracın ana kodu) aracın tavanına da büyük harflerle yazılır. Bu sayede hava birimleri aracı kolaylıkla ayırt edebilirler.

Police Interceptor, sivil modellere göre daha dayanıklı, daha hızlıdır ve daha güçlü amortisörlere sahiptir. Ek olarak bu araçlarda olası bir yangına anında müdahale etmek için ufak boyutlarda otomatik yangın söndürme cihazı da bulunmaktadır. Araçların iki ön koltuğunun arası daha geniştir. Bagajında ise silah gibi teçhizatı daha rahat taşıyabilmek adına paket bulunur. Sivil modelinden 2 santimetre daha yüksektir. Yol tutuşu daha iyidir. Aracın arka kapıları ve camları içeriden açılamaz.


Güç Kullanımı
Sözlü, fiili, ölümcül ve ölümcül olmayan güç kullanımları vardır. Güvenlik güçlerine direnen şüphelileri etkisiz hale getirirken bu güçlerin kullanımları söz konusu olur. Her güç tipini ayrı olarak değerlendirmek gerekir ve hangi durumda hangi gücün kullanılması gerektiği iyi anlaşılmalıdır. Hangi güç türünü kullanacağınızı iyi anlayabilmek için öncelikle durumu iyi süzmeniz gerekiyor. Şüpheli sakin ve sessiz mi, yoksa çıldırmış bir şekilde mi davranıyor? Şüpheli ellerini kullanarak tehlikeli bir durum ve etrafına tehdit oluşturuyor mu? Hızlı bir şekilde karar vermek zorundasınız.

Sözlü güç kullanımı şüphelilerle ilk aşamada iletişime geçmek için en etkili yoldur. Sözlü uyarıda bulunurken dolaylı olmadan, anlaşılır bir şekilde emir vermelisiniz. Eğer karakteriniz utangaç ve çekingense, yapacağı uyarı da muhtemelen sakin ve kibar olacaktır. Ancak eğer karakteriniz agresifse, vereceği sözlü uyarı muhtemelen sert ve hatta kaba olacaktır.
Fiziksel güç kullanımı şüpheli aşırı derecede direniyorsa, fiziksel müdahalede bulunmaya çalışıyorsa ve en önemlisi sözlü uyarı işe yaramadıysa kullanılır. Şüphelinin tepkisine göre sakin ve yumuşak ya da sert ve agresif davranabilirsiniz. Biber gazı, taser ve cop gibi ölümcül olmayan silahların kullanımı da bu durumlarda işe yarayabilir.
Ölümcül güç ise en son çare olarak kullanılmalıdır. Eğer şüpheli silahıyla bir noktaya hedef alırsa, silahını tehditkâr bir şekilde sallarsa veya ateşlerse ölümcül güç kullanılabilir. Bu, aynı zamanda şüphelinin aracıyla üzerinize gelerek sizi ezip öldürme amacı taşıdığı zamanlar da kullanılabilir. Ölümcül güç, şüpheliyi hareketsiz ve etkisi hale getirmek amacıyla kullanılır, ancak genelde ölümle sonuçlanır. Bu yüzden bu seçeneği en son çare olarak kullanmak daha iyi olacaktır.

Hangi güç türünü kullanacağınıza karar verirken kendi karakterinizi de düşünmeniz gerekmektedir. Karakteriniz ölümcül güç kullanımını seçer mi? Bu gücü kullanmayı aklından bile geçirmez mi yoksa? Birini kurtarma maçıyla kendisinin veya başka birinin hayatını tehlikeye atabilir mi? Fiziksel güç kullanırken agresif mi davranır, yoksa yumuşak mı?


Şüpheliler
Güvenlik güçleri, tecrübesiz çete elemanlarından usta gangsterlere, saf, masum gençlerden yanlış insanlarla ilişki kurmuş çocuklara kadar bir çok şüpheliyle temas halinde olabilirler. Aynı zamanda buz gibi soğukkanlı katillerle, umursamaz tecavüzcülerle ya da hayal dünyasında yaşayan uyuşturucu kullanıcıları veya psikolojik hastalıkları olanlarla da iletişime geçmek zorunda kalabilirler. Her bir şüpheli türüyle uğraşmak ayrı dikkat ve yetenek ister.

Gençlerle ve yanlış insanlarla ilişki kurmuş çocuklarla uğraşmak, korkup 911 acil durum hattını arayan insanlarla uğraşmakla aynıdır. Onlara yardımcı olmak için orada olduğunuzu hissettirmelisiniz. Toleranslı, anlayışlı ve iş birlikçi şekilde davranmak en iyisi olacaktır. Anlayışlı olmak zorundasınız. Vakanın sonunda şahısların ebeveynleriyle iletişime geçerek sağlıklı bir şekilde eve ulaştıklarından emin olmalısınız.

Çeteciler ve gangsterler genelde sıkı ağızlı ve aileleri ile arkadaşlarına bağlı kişilerdir. Bu kişilerle uğraşırken daha fazla kendine güven gerekir. Çoğu saldırgan bir yol izlediği için genellikle fiziksel temas aracılığıyla etkisiz hale getirilirler. Eğer departmanınızın organize suçlar, çeteler ya da narkotiklerle özel olarak ilgilenen birimi varsa onları çağırmak en doğrusu olacaktır.

Önemli psikolojik hastalık geçiren şüpheliler biraz daha zordurlar. Hastalığa bağlı olarak, umursamaz, dikkatsiz, soğukkanlı ve aynı zamanda hayal dünyası içinde yaşıyor olabilirler. Bazı vakalarda psikologlar çağrılır ve şüphelilerle iletişime geçmeleri sağlanır. Eğer tutuklanırlarsa da psikolog yardımı almaları gerekir.

Depresyondaki şüphelilerle uğraşmak daha zor olabilir. İntihara meyilli olurlar. Bazıları sırf polis tarafından vurulup öldürülmek için oyunlar yapıp polisi tuzağa düşürmeye çalışabilirler. Bu kişiler genellikle başkalarını tehdit edip polisi kendileri çağırırlar. Polisler olay yerine vardığında ise genellikle silahlarını çıkarıp sallarlar ya da polislere ateş ederler ki geri ateş açılıp öldürülsünler. Ölmek isterler, ancak bunu kendileri yapmak istemezler. Eğer görüşmeler şüpheliyi vazgeçirecek kadar etkili olmazsa, sonuç genellikle ölüm olur. Diğer vakalarda ise şüpheliler genellikle kendilerini öldürürler, mesela eğer araçlı bir kovalamacadaysa köprüden aşağı uçarak ya da silahlarını kendilerine doğrultup tetiği çekerek.

Karakteriniz vakalarla ilgilenirken, kendini şüphelilerin yerine koymalıdır. Örnek olarak, eğer karakteriniz geçmişinde cinsel istismara maruz kaldıysa, erkek şüphelilere çok agresif yaklaşacak, istismara maruz kalan diğer kurbanlara ise daha yumuşak davranacaktır. Eğer karakteriniz suç oranının yüksek olduğu bir bölgede yetişmişse, devriye sırasında sırf ailesinin ve arkadaşlarının güvenliğinden emin olabilmek için o bölgelere daha çok uğrayacaktır.

Hem suçlularla hem de sivil halkla iletişim kurmak etkili bir yol olacaktır. Siz onları kollarsınız, onlar sizi kollar. Siviller, yardıma ihtiyaçları olduğunda güvenebilecek bir kişi olarak sizi görürler. Aynı zamanda belli durumlarda size yardımcı olmak için ellerinden geleni yaparlar, gerekirse ifade ve altın değerinde bilgiler verirler. Suçlular da bu duruma benzerler. Eğer onlara, tehdit oluşturmak değil, yardımcı olmak amacıyla orada olduğunuzu anlatabilirseniz daha anlayışlı davranacaklardır. Suçlularla arkadaş olmanız, yaşadıkları bölgedeki diğer suçlular hakkında çok önemli bilgiler vermelerini sağlayabilir. Ne kadar iyi bir ilişki kurarsanız o kadar fazla bilgi alırsınız. Hizmet ettiğiniz insanları tanımak önemli bir davranıştır.


Uyuşturucuları Anlamak
Karakterinizin uyuşturucuları ve bunların etkilerini bilmesi, olayı analiz etme konusunda çok önemlidir. Şehirdeki illegal hareketliliğin en önemli nedeni uyuşturucu ve silah ticaretidir. Aşağıda şu uyuşturucular hakkında bilgiler bulabilirsiniz: Marijuana, MDMA (extacy), kokain, crack, metafemtamin, afyon, eroin.

Marijuana
Marijuana bitki halinde yetiştirilir, hasat edilir, kurutulur ve parçalanıp solunum yoluyla içilir. Aynı zamanda yenilebilir veya çaya karıştırılabilir. Marijuana’nın sokaktaki isimleri ot, yeşil, esrar, tomurcuk gibi kelimeler olabilir. Bu maddenin etkisi altına giren kişilerin gözleri kanlanır, gözbebekleri büyür ve son derece uyuşuk davranır.

MDMA (Extacy)
Extacy yutularak sindirilen yeşil, mavi ya da kırmızı bir haptır. E, X ya da “parti hapı” şeklinde bilinir. Etkisi altında olan kişi, malım içindeki amfetamin oranının yüksekliğine göre, hayal dünyasında yaşıyor gibi davranabilir, gözbebekleri büyür, dudakları kurur, susuzluk hisseder, suratında son derece yumuşak bir sima oluşur ve her zaman sırıtır. Nabzın çok yükselmesine bağlı olarak sık terleme de yaşanır.

Kokain
Koka bitkilerinden elde edilen kokain, bitki halinde yetişir ve yapraklardan üretilir. Daha sonra kurutulurlar. Burundan çekilebilir, bir kağıda sarılıp içilebilir, sigara şeklinde solunum yoluyla alınabilir veya şırıngayla enjekte edilebilir. Sokaktaki bilinen isimleri toz, kar ve kokodur. Maddenin etkisi altına giren kişi rahatsız tavırlarıyla dikkat çeker. Eğer burundan çekildiyse sürekli burunlarını kaşırlar, çünkü kokain burundaki damarları uyuşturarak burna uyuşuk bir his verir. Kullanıcının gözbebekleri büyür ve maddenin kan yoğunluğunu artırmasına bağlı olarak damarları kalınlaşır, genişler.

Crack
Crack, kokainin gelişmiş bir türüdür. Gazlı içecekle ve kuru şekilde tüketilir. Genellikle şeffaf bir pipo ile içilir ya da parçalanıp kağıda sarılır. Crack’in sokaklardaki isimleri crack, taş, serttir. Crack, toz şeklindeki kokaini kullanan kullanıcılarındakinden biraz farklıdır. Kullanıcıları genellikle zamanla çok zayıflar ve renkleri solar, tıpkı ölümcül bir hastalığa yakalanan hastalar gibi. Madde ağzın etrafını, içini ve dudakları uyuşturduğu için kullanıcı ister istemez dudaklarını ısırır ve buralarda yaralar meydana getirir. Aynı zamanda dudakların da kan dolaşımı yavaşlar, renkleri solar. Kullanıcı aynı zamanda son derece yorgun olabilir, ancak maddenin ona vereceği enerji sayesinde bunu belli etmeyebilir. Göz bebekleri büyür, ancak eğer bir “crack partisi”ne giderseniz, o zaman büyüyecek bir göz bebeğiniz bile kalmayabilir.

Metafamtamin
Metafemtamin, pseudoephedrine’den ve bazı başka içerikten elde edilen bir kimyasaldır. Pişirildikten sonra kristal bir hâl alırlar. Kristal parçalanarak toz haline getirilebilir, burundan çekilebilir ya da bir çakmakla yakılarak şırıngayla enjekte edilebilir. Bu maddenin sokaktaki isimleri şeytanın konağı, buz, kristal ya da çimdiktir. Kullanıcının maddeyi kullanma sıklığına göre etkileri değişiklik gösterebilir. Kısa süreli kullanan kişinin yorgunluğu artacağı gibi, vücudunda çok sayıda sivilce oluşur. Ancak uzun süreli kullanımında, kullanıcının bedeni fiziksel olarak zayıflar. Kullanıcının yüzü başta olmak üzere vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar oluşur, çünkü madde vücuda uyuşma hissi vererek karıncalanma yapar, bu da kullanıcının vücudunu kaşımasına sebep olur. Maddeyi sigara gibi ağzından çeken kullanıcılar genellikle “meth ağızlı” olarak çağrılırlar, çünkü maddenin etkisi ağzı harap ederek dişlerin çürümesine sebep olur. Maddenin etkisi altındaki kullanıcı genellikle sık terler ve gergin davranır. Gözler yorgun, ancak gözbebekleri büyük görünür.

Afyon
Afyon haşhaş bitkisinden elde edilen, toplanan ve mayalanan bir maddedir. Maddenin içinde morfin ve kodein adı verilen ağrı kesicilerden bol miktarda bulunur. Madde pipo aracılığıyla ya da kağıda sarılarak içilebilir. Afyon sokaklarda “Büyük O, rüya çubuğu, gece yarısı yağı” olarak bilinir. Kullanıcı genellikle çok rahatlamış ve sakin görünür, göz bebekleri ise işlevlerini yapmıyorlarmış gibi bir görüntüye bürünürler.

Eroin
Eroin, haşhaş bitkisinden elde edilip pişirilir ve ayrıştırılır. Düzgün şekilde kurutulduğunda afyonun bir başka versiyonu haline gelir. Şırıngayla enjekte edilebilir, burundan çekilebilir ve tütün şeklinde içilebilir. Sokaktaki isimleri H, siyah katran, kahverengi şeker, at, tokattır. Eroin, günümüzün en fazla bağımlılık yaratan maddesidir ve kullanan kişinin bırakması neredeyse imkansızdır. Kullanıcının göz bebekleri büyür, gözleri etkilere tepki vermez, yarı kapalıdır ve ağzı kurudur.


Alkolleri Anlamak
Alkol, bir çok yan etki barındırır ve merkezi sinir sistemini yatıştıran maddedir. Alkolün etkileri insanlar arasında değişir. Uygun seviyelerde içildiği taktirde kullanıcıyı sakinleştirir ve rahatlatır. Normalde söylemeyecekleri şeyleri söylerler, yapmayacakları şeyleri yaparlar. Aşırıya kaçıldığında alkol bir insanı kontrolü altına alabilir. Alkollü araç kullanma yasalara göre suçtur ve ciddi kazalara, hatta ölümlere sebep olabilir. Alkollü bir sürücüyü anlamak için aracı nasıl kullandığını izleyin. Eğer şeritlerinde kalmakta zorlandıklarını görüyorsanız, çok hızlı ya da çok yavaş gidiyorlarsa kenara çekmelerini söyleyin. Kenara çektiklerinde ise alkollü olup olmadıklarını anlamak son derece kolaydır. Alkol kokuyorlar mı? Konuşurken kelimeleri yutuyorlar mı? Araç içinde hiç açık alkol kutusu var mı? Eğer bu soruları başarıyla geçtilerse denenebilecek birkaç yöntem daha var.

Tek Ayak Üstünde Durmak
Bir memur, size bir ayağınızı yerden 15 santimetre yüksekliğe kaldırıp beklemenizi ve bu bekleme sürecinde kendisi tarafından belirlenecek bir rakama kadar saymanızı isteyebilir. Alkollüyseniz, birkaç işi birden yapmayı başaramazsınız. Dengeyi sağlayabilmek için sallanabilir, kollarınızla denge kurmaya çalışabilir ya da tek ayağınızın üstünde zıplayabilirsiniz. Böyle davranmak alkolün etkisi altında olduğunuzu işaret eder.

Baştan Aşağı Multi-Task
Memur düz bir çizgi bulur ya da yere bir çizgi çizer. Bunu yaptıktan sonra sizden bu çizginin üzerinde 10 adım gitmenizi, aynı zamanda kollarınızı omuz hizasında yanlara açmanızı ve attığınız her adımda bağırmanızı ister. Eğer alkollüyseniz, memur başlamanızı söylemeyen başlayabilir, saymayı unutabilir veya sayıları karıştırabilir, ya da parkurun ortasında dengenizi kaybedebilirsiniz.

Sayı veya Alfabe
Memur tarafından verilen bir sayıdan aşağı doğru saymanız veya alfabeyi doğru şekilde başından sonuna kadar okumanız istenebilir. Verilen görevleri yerine getirememeniz alkollü olduğunuzu işaret eder.
Aynı zamanda alkolmetreye üfleme rolü de yapılabilir. Eğer %0.08 oranından daha fazla alkollü çıkarsanız, yasadışı sayılır. Bu rolü /do komutunu kullanarak rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.


Üst Arama
Üst arama, şüpheli görünen kişiler üzerinde yapılan aramadır. Bu işlem, şüpheli yere yüzüstü yatarken ya da duvara yüzüstü yaslanmışken yapılır, size bakarken değil. Şüpheliyi herhangi bir illegal madde için baştan aşağı ararsınız. Eğer illegal bir malzeme bulursanız el koyarsınız ve kanıt için kayıtlara geçirirsiniz. Bazen kadın şüphelileri aramak için kadın polis memurları tercih edilir.

Aynı zamanda detaylı arama işlemi de vardır. Üst aramaya benzer, ancak genellikle şüpheli gözaltındayken yapılır. Bu işlemde şüphelinin ayakkabılarını, çoraplarını, ceplerini ve hatta iç çamaşırlarını da ararsınız. Telefon, mücevher ve cüzdana da el koyulur, ancak şüpheli serbest bırakıldığında tekrar teslim edilir.

Detaylı arama ve üst arama arasındaki tek fark şudur: Detaylı aramada şüphelinin her bir noktasını dikkatli bir şekilde ararsınız, kimliğini alıp çıkarsınız ve kontrol edersiniz. Üst aramada ise gelişigüzel bir üst araması yaparsınız.

Bu yazı, Vendetta RPG için GZod tarafından yazılmıştır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Pars dedi ki:

    Bunu yazan kimse emegone saglik.

Yorum Yaz