Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ocak 2018

SAMP Mafya Rolleri Rehberi

SAMP Mafya Rolleri Rehberi

Rehberde bir mafya karakteri nasıl oluşturulmalı, oyunda ne şekilde yol izlemelisiniz bunları anlatılmaya çalışılmış.

(Bu rehberin gerçekle alakası yoktur. SAMP oyunu için yazılmış bir oyun rehberidir.

1- Karakter Hikayenizin Başını Oluşturun
İşe öncelikle karakter hikayenizi kafanızda oluşturarak başlayın. Yalnız dikkat etmeniz gereken kısım, hikayenin başını ve sonunu açık bırakın. Bir kısmı oluşturulmuş olsun. Oyunda zaman geçirerek hikayenizi yeni tanıştığınız insanlarla şekillendirin. Tanıştığınız sıkı dostlarınızı hikayenizin bir kısmına ekleyerek benimseyebileceğiniz, gerçekçi bir özgeçmiş oluşturun.

2- Bir Karakter Hikayesi Yazın
Oyunda yeteri kadar zaman geçirdikten emin olup, hikayeniz kafanızda tam olarak olgunlaşınca bir karakter hikayesi yazmaya başlayın. Forumdaki karakter hikayesi bölümünde karakterinize bir dış görünüm seçip, hikayesini oluşturun. Böylece karakteriniz artık hayali olarak yaşayan bir canlıya dönüşecektir. Karakterinize hobi, fobi ve çeşitli özellikler ekleyin. Bunları oyunda uygulayın. Karakteriniz diğer mafya karakterlerden ayırıcı böylece bazı özelliklere sahip olacaktır.

3- Bir Projede Yer Almıyorsanız En Alttan Başlayın
Eğer oyunda arkadaşlarınızla bir projeye başladınız ve projedeki yeriniz belliyse, bu kısmı atlayın. Yeni başladınız veya yalnız bir mafyaysanız mutlaka en alttan başlayın. Karakteriniz kesinlikle “ünlü” bir mafya olmasın. Geçmişte sakın büyük işler yapmış olmayın. Yeni yeni bu işlere girmeye çalışan bir adamı oynayın. Oyunda adam öldürüp, çatışmaya girdikçe ve birlikte rütbe atladıkça zaten ün kazanıyorsunuz demektir.

4- Birlikteki Üstlerinize Karşı Korku Rolleri
Oyun olması yüzünden birlikteki herkesi öldürme şansınız var. Gerçekçilik açısındansa bu tamamen saçmalıktan ibaret. Mafya ailesine girdiğinizde, size emir verenlere karşı sorgusuz itaat ve saygıya sahip olmanız gerekir. Yüzlerine iyi görünüp, arkalarından konuşabilirsiniz. Konuştuğunuz lafları ağzından sır çıkmayacak arkadaşlarınıza ettiğinizden emin olun. Aksi halde üstlerinize bu lafların yetişeceğini unutmayın. Eğer sorguya alındıysanız korku rollerini ihmal etmeyin. Bu adamların sizin sonunuzu getirecek adamlar olduğunun farkında olun.

5- Alt Rütbede Sorumluluk Almayın, Çok Konuşmayıp İşinizi Yapın
Oyunun en büyük sorunu IC/OOC ilişkiler. Bunun sizi korkutmasına ve sizi paniğe sürüklemesine izin vermeyin. Hangi rütbede olursanız olun, soğuk kanlı olun. Alt rütbelerin mafya içerisinde sürekli konuşup öne çıkması, yakında vurulmanıza sebep olur. Çünkü çok konuşan birisi, polise veya düşmanlara konuşabileceği şüphesi uyandırır. Sadece işinizi hak ettiği gibi yapıp, çok fazla konuşmamaya gayret edin.

6- Üst Rütbede Sorumluluk Almaktan ve Konuşmaktan Çekinmeyin
Bir şekilde yükselmeyi başardıysanız tebrikler. Artık o eski pısırık mafya üyesi çocuk geride kaldı. Bir zamanlar sizin üzerinizde olup size emir veren adamların yerinde artık siz varsınız. Emir vermek büyük bir sorumluluktur. Sorumluluğunuzun gereği olarak yerinde konuşmalı ve öne çıkmaktan korkmamalısınız. Birliğinizin çıkarları gereği fikirlerinizi üst rütbeler ile paylaşmalısınız. Pasif kalmanız, birlikteki yönetim sisteminin zamanla çökmesine yol açar.

7- Birlik İçerisinde Rütbeleri İyi Analiz Edin
Alt rütbede iseniz konuşmanız gereken en üst rütbe, orta seviyeye denk gelen bir rütbedir. Örnek olarak 1 ile 10 arası bir rütbe sisteminde, sizin rütbeniz 2 ise, konuşmanız gereken en üst rütbe 6 olmalıdır. 10. rütbeye ulaşmaya sakın çalışmayın. Çünkü tepelerde sizi umursayan kimse yoktur. Eğer rütbeniz aynı sistemde 6 ise; üst rütbelerle değil, daha çok alt rütbelerle konuşup buradaki sorunları üstlere bildirmelisiniz.

8- Kendinize Sivil Bir Hayat Oluşturun
Hayatınız sadece birliğinize ait evden oluşmasın. Madde 1 ve 2’de karakterinizi oluşturdunuz. Oluşturduğunuz hikayedeki sivil hayatı oyuna yansıtmaktan asla çekinmeyin. Kazandığınız parayla pahalı bir araba yerine, ilk olarak ucuz bir ev alın. Akşamları evinizde rol yapın. Zamanla ucuz bir araba alıp, şehirde sürekli takıldığınız bir bar, restorant bulun. Arkadaşlarınızı bu mekanlara ara sıra davet edip normal roller yapın. Hayatınız sadece silahtan ibaret değili

9- Sivilde Kabadayılık ve Zorbalık Yapmayın
Mafya rolleri gizlilik isteyen rollerdir. Bu rolleri yaparken her gördüğünüz adama diklenip, racon kesmeye çalışmayın. Kaba kuvvet kullanacağınız zamanlar da gelebilir. İlk adımı siz atmadığınızdan %100 emin olun. Üzerinize gidilse bile, sivil hayatta bunu göstermeyin. Kişiyi beyninize kazıyıp, onu tek yakalayıp dersini verin. Şehir ortasında, kalabalık meydanlarda sakın zorbalık veya kabadayılık yapmayın.

10- Kavga İçin Çok Ciddi Sebepler Edinin
İnsanlarla boşuna kavga etmeyin. Örneğin bir trafik kazasında adam arabanıza çarptıysa, araçtan inip kişiyi öldürmeye sakın çalışmayın. Araçtan inip polis gelmemesi için olayı yatıştırmaya ve sorunsuz dağıtmaya çalışın. Birisiyle düşman olmak için bu gibi basit bahanelerin arkasına saklanmayın. Düşmanlık için ciddi sebepleriniz yoksa kimseyi kendinize düşman etmeyin.

HABERİN DEVAMI

11- Polisten Korkmak ve Polise Zorluk Çıkartmamak
Polis şehrin en büyük gücüdür. Devleti temsil eder. Devletin mafyadan güçlü olduğu dönemler 1800’lü yıllara dayanıyor. Günümüzde ise bu teşgilat zayıf durumda ve mafyalar daha güçsüz bir organizasyon. Elbette derin devlet adı altında günümüzde de duyduğumuz mafyalar var. Fakat oyunda bu mafyalardan birisi yok. Polis size eğer birşey yapmanızı söylüyorsa zorluk çıkartmadan yapın. Polisin huyuna gidip, oradan bir an önce kurtulmaya bakın. Departmana gitmeniz istenirse departmana gidin. Bir çatışmadaysanız, polis geliyorsa polise ateş etmeyin. Bunun yerine hemen aracınıza atlayıp oradan kaçın.

12- Sicil Kaydınızı Temiz Tutmak
Oyunda sicil kaydı çok işlevsel olmaması, sizin sicil yapmanızı gerektiren bir tutum değildir. Eğer sicil önemsiz gözüyle bakarsanız, rol yapmıyor sadece oyun oynuyorsunuz demektir. Gerçekle olan bağlantıdan koparsanız, karakterinizden ve yaptığınız rollerden keyif alamazsınız. Zamanla sadece DM yapan bir oyuncudan ibaret olursunuz. Sicilinizi temiz tutmaya, göz önünde suç işlememeye özen gösterin. Ömür boyu hapise kadar suçlar sizi mahkeme salonlarında bekliyor.

13- Birisini Kaçırıyorsanız
Kaçırdığınız kişiye statüsü oranında köpek muamelesi yapabilirsiniz. Alt rütbeler çok önemsenmez. Üst rütbelere karşı ise daha nazik ve töleranslı olmalısınız. Üst rütbelerin söz yetkisi, sizin için bulunmaz bir nimettir. Bunu göz ardı edip, onu aşağılamaya devam ederseniz bir düşman kazanırsınız. Eğer amacınız düşmanlık değilse yaptığınız muameleye dikkat etmelisiniz. Kaçırma sebebiniz işkence, aşağılama gerektirmiyorsa bu rollere girmeyin. Mafya çeteler gibi fevri davranmaz. Daha olgun ve bir sonraki adımı düşünüyor olmalısınız. Kaçırdığınız adamları gerekmedikçe gasp etmeyin. Silahlarını çalmayın. Tecavüz rollerinden uzak durun.

14- Kaçırıldıysanız
Kaçırıldıktan sonra tek kaldığınız gerçeğini unutmayın. Artık sizin için 2 gerçek var. Ölüm veya merhamet. Eğer ölümden korkmaz rol yapıyorsanız, rol sonrası CK iznini karşıya vermelisiniz. Ölmekten korkuyorsanız karşı tarafın huyuna gidip, ne istiyorlarsa yerine getirmeye çalışın. CK izni vermeyip, karşı tarafa korkusuz tavır sergilemek bir başarı değil, sizin için büyük bir utançtır. Oyun mantığından acilen çıkmanız gerektiğinin en büyük sinyalidir.

15- Polise Yakalandıysanız
Polis illegal bir teşgilat değildir. Burada yakalandığınızda size ait haklarınızın olduğunu unutmayın. Artık vatandaş olarak, devlet karşısında yargılanıyorsunuz. Devletin size yasak olduğunu iddia ettiği şeyler ile sorgulanıyorsunuz. Burada sizi kimse öldüremez, işkence edemez. Vatandaşlık haklarınız var. Polis eğer sizi yakaladıysa soğukkanlı olun ve hiç bir şekilde zorluk çıkartmayın. Zorluk çıkartmak sizin suçlu olduğunuz kanısını giderek arttırır. ifadelerinizi çarptırıp, oradan bir an önce çıkmaya odaklanın. Bariz bir suçunuz varsa ve artık bunun aksini ispat edemeyeceğinize inanıyorsanız daha fazla zorluk çıkartmayıp teslim olun. Suçunuzu çekip, normal hayatınıza geri dönün. Bir süre işlere karışmayıp, izlenmediğinizi düşününce tekrar eski sisteme katılın.

16- Takip ve Bilgi Toplama Rolleri
Bir mafyanın en eğlenceli rollerinden birisi, takip ve bilgi toplama rolleridir. Bu rollere girmeniz sizden istenmediyse sakın bu işlere burnunuzu sokmayın. Bilgi toplama işi aile tarafından yanlış anlaşılıp, sizin kendi başınıza iş yaptığınız düşüncesini oluşturabilir. Eğer bu şekilde bir role sürüklenirseniz, kesinlikle OOC gelen her bilgiye kulağınızı tıkayın. Bu bilgileri unutmaya çalışıp, IC olarak bilgileri edinin. IC bilgi edinirken ekran görüntüsü almayı ihmal etmeyin. Bu görüntüleri üstleriniz ile paylaşıp IC ve OOC olarak edindiğiniz bilgileri onaylatın. Hiç bir bilgiyi kesin olarak iletmeyin. Sizden gelen bilgilerle yola çıkılarak yanlış bir iş yapılırsa, sorumluluk size ait olacaktır. Bilgileri sadece “iddia” veya “duyum” olarak iletin. Kararı üstleriniz versin. Takip rollerinde sakın yakın takibe girmeyin. Gerekiyorsa sokakta kendinize adam edinin ve onları takibe yollayın. Kendinizi riske atmayın.

17- Yasadışı Roller
Silah satıcısı, uyuşturucu satıcısı gibi roller tam anlamıyla gizlilik ve beceri ister. Bu rolleri sokak ortasında, hiç güvenmediğiniz adamlarla yapmamaya çalışın. Mümkünse önce kişiyi araştırın. Emin olduktan sonra ticarete başlayın. Yanlış adımlar sizin sicilinizin kabarbasına hatta birliğinizin içeriye alınması için delil toplanmasına yardımcı olacaktır.

Bu rehber, Vendetta RPG için hmm isimli kullanıcı tarafından hazırlanmıştır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz