Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ocak 2018

SAMP Çete Rolleri Rehberi

SAMP Çete Rolleri Rehberi

(Bu rehberin gerçekle alakası yoktur. SAMP Roleplay sunucuları için yazılmış rol rehberidir.)

Öncelikle illegal bir çetenin argo tanımıyla başlayalım. Çete, aynı veya çeşitli illegal aktiviteleri yaparken beraber ve organize hareket eden gruba denir. Bir organize suç örgütü gibi kapalı kapılar ardında değil de daha amatör olarak genellikle sokaklarda takıldıkları için de sürekli sivil insanlarla ve polislerle etkileşim halinde olurlar. Bu yüzden de çete üyelerinin tipik karakteristik özellikleri vardır.

 • Paragöz: Rollerde de yansıtılmaya çalışıldığı gibi çeteler genellikle ghetto dediğimiz şehrin fakir, varoş kısımlarında yer alırlar. Burda yaşayan insanların çoğu derslerinde başarısız, hayattan tek beklentisi zengin veya çok güçlü olan insanlardır. Bu yüzden de en yakın arkadaşları hariç geri kalan kişilere para kaynağı olarak bakarlar. Yerde buldukları bir dolar için adam bıçaklayabilecek, mahallelerinden geçen her kişiden bozuk para isteyebilecek durumda olan insanlardır.

 

 • Bencil: Çete üyeleri genellikle kendinden ve kendilerine fayda sağlayacak insanlar dışında kimseyi düşünmezler. Mahallelerinden olmayan biri mahallede vurulduğunda, bıçaklandığında veya dövüldüğünde yanlarına gidip yardım etmeye çalışmazlar, umursamadan yollarına devam ederler. (Yeteri kadar tecrübeleri varsa)

 

 • Cahil: En çok atlanan özelliklerinden biri olan cehalet. Yukarda da bahsettiğim gibi bu insanlar şehrin pek de destek görmeyen kısımlarında uyuşturucu satarak, fuhuş yaptırarak, bir berberin veya bir dövmecinin yanında günlük harçlığını çıkarmaya çalışan kişilerdir. Bu yüzden fen bilimlerinden, genel kültürden falan tek bildikleri kendi tecrübeleriyle buldukları kadar veya okuldan atılmadan/okulu bırakmadan önce öğrendikleri kadardır.

 

 • Paranoyak: Mahallelerinde sürekli gezen polis araçları, sivil polisler; evlerine düzenlenen zamansız baskınlar ve kayıt cihazlarıyla dinlemeleri uzun bir zaman izledikten sonra her çete üyesi ileri derecede paranoyak bir kafa yapısına ulaşır. Bu yüzden kendi gruplarına yürüyerek yaklaşan iyi giyimli kimselerle fazla muhabbet içine girmezler, uyuşturucu veya silah satmazlar, veya çok daha uzun bir uğraş sonucu satarlar.
  Polis Departmanı’nın çoğu birimi çete üyelerini itirafçı olmaya zorlayıp cezalarını düşürdükleri için çete üyeleri en yakın arkadaşlarına dahi bir süre sonra potansiyel köstebek gözüyle bakmaya başlarlar.

 

 • Gösteriş Meraklısı: Yukarda da bahsettiğim gibi çoğu çete üyesinin hayali televizyonlarda gördüğü ünlülerin yaşadığı bir hayat tarzına sahip olmaktır. Bu yüzden de pahalı gibi gözüken aksesuarlar takabilirler. Bir çok zenci çete üyesi dişlerinin tamamını altın kaplatır, pahalı kemerler veya ayakkabılar giyerler. Kullandıkları araca ne kadar uygun olmasa da abartı derecede büyük jantlar takarlar. Ayrıca bir kamera veya benzeri bir şey gördüklerinde silahlarını gösterebilirler, çetelerinin el işaretlerini yaparlar.

 

Image

Bu yukarda bahsedilenler çete üyelerinin tipik özellikleridir. Hepsi böyle olmalıdır tarzı bir şey değil, ama çoğunluğu böyledir.

ÇETEYE GİRMEYE ÇALIŞAN BİRİNİN ROLÜ NASIL OLMALIDIR?
Bahsettiğimiz varoş mahallelerde çeteye girme arzusu genellikle ergenlik çağlarında başlar. 13-14-15-16 yaşları, çeteye girmek için uygun yaşlardır. Çetenin üst rütbeli elemanlarına bakıldığı zaman da çok nadir olarak 25-30 yaşın üzerinde insana rastlanır.

HABERİN DEVAMI
Resim

Yaş kısmını hallettikten sonra ilk geleceğimiz kısım toyluk ve korku. Yukarda da anlatıldığı gibi çetelerin bulunduğu mahalleler genellikle polis ablukasında kalmaya, silah seslerine, ölü bedenlere alışık yerlerdir. Bunlar da ergenlik çağındaki bir çocuk için korkutucu ve bir bakıma da etkileyici şeylerdir. Bu yaşta çeteye girme arzusu olan çocuklar genellikle hırslı oldukları için çetenin üyesi olmayan, kendi yaşıtları kişilerle sürekli bir yarış halindedir, kim daha fazla saygı görecek diye. Bu yüzden de gördükleri, yaptıkları ve çete üyeleriyle kurdukları muhabbetler onlar için çok önemlidir. Bir müddet sonra çete üyelerinden saygı görmek için onların her dediklerini yapacak bir seviyeye gelirler. Ancak bu karakterin kendi yapısıyla da ilişkilidir. Örneğin karakter korkak biriyse, çete üyelerinin uyuşturucu kullanmalarını gördükten sonra evine kaçan ve o gece hiç sokağa çıkmayan biri olabilir. Korku ve rol modeli almak, çeteye yeni girecek biri için vazgeçilmez özelliklerdir.
Bu konuda yapılan en büyük yanlışlık ise karakter kişisel olarak tam gelişmeden, OG rolü yapmaya çalışmaktır. 13 yaşında olmasına rağmen polislerin suratına tüküren, mahallesinden her geçeni kovalayıp dövmeye çalışan, farklı bir çete üyesi gördüğünde direk üstüne saldıran kişiler bu konuda hem gerçekliği hem de rol kalitesini bozmaktadırlar.

Bunların hepsini hallettikten sonra tek yapacağımız şey karakterimize orijinal bir özellik katmak.
Karakterlerin orijinal özelliklerinin olması hem çete üyelerinin dikkatini çekme açısından hem de rol zevki açısından vazgeçilmezdir. Bu özellikler sayesinde karakterinizi kendinizle özleştirmeden daha rahat bir şekilde rol yapabilirsiniz.
Bu özelliklerden aklıma gelenler;

 • Korkak
 • Çok Çalışkan/İnek
 • Gerizekalı
 • Kabadayı
 • Çok Sıska
 • Şişman
 • Gösteriş Meraklısı
 • Uyuşturucu Bağımlısı
 • Aşırı Duygusal
 • Beleşçi

vesaire.
Sanırım bu özellikleri açıklamanın bir gereği yok.

ÇETE ÜYELERİNDE UYUŞTURUCU KULLANIMI
Bahsettiğimiz fakir mahallelerde uyuşturucu kullanımı aşırı derece yaygındır ve kullanıcı yaşı bir o kadar düşüktür. Bu yüzden çeteye yeni katılma çabasında olanlar, mahallede yaşayanlar ve çete üyeleri için esrar, crack, eroin, metamfetamin vesaire maddelerin sokakta veya herhangi bir yerde kullanılması şaşırtıcı bir olay değildir. Ayrıca uyuşturucu çoğu varoş mahalle sakininin ve çete üyesinin günlük hayatının bir parçasıdır. Herhangi bir üye uyuşturucu bulduğunda hemen tenha bir yerde içilir ve uyuşturucu madde etkisi altındayken muhabbet edilmeye devam eder. Uyucu elde etmenin yollarından biri satın almak iken bir diğeri iste çalmak/araklamaktır. Bu da sokaklarda yaygın bir olay olarak bilinmekte, zulaları patlatmak, uyuşturucu kullanan arkadaşına yamuk yapıp uyuşturucusunu onun haberi olmadan yanlamak vesaire. Her olayda olduğu gibi uyuşturucu elde etmek de sizin hayal gücünüzün ne kadar geniş olduğuna göre kolaylaşabilir.

Bu yazı, Breeze Roleplay sunucusundan “Fin” tarafından yazılmıştır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz