Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ocak 2018

SAMP Ateşli Silahlar ve Kullanımı Rehberi

SAMP Ateşli Silahlar ve Kullanımı Rehberi
• ATEŞLİ SİLAHLAR ve KULLANIMI •
(Bu bölümde paylaşılan SAMP oyunu için yazılmış birer oyun rehberidir. Gerçekle ilgisi yoktur.)

• Silah Nedir?: Silah insanların ve toplumların bir başka insana veya toplumlara karşı savunma ve saldırı amaçlı kullandığı bir araçtır.• Ateşli Silahlar: Ateşli silahlar, barut gazının itici gücüyle mermi atan bütün silahlara denir. Ateşli silah denince, genellikle bir kişi tarafından taşınabilen küçük çaplı silahlar akla gelir. Oysa ateşli silahlar, büyük toplardan tüfeğe, av tüfeğine ve tabancaya kadar her türde ve boyuttaki silahları kapsar.

• Tabancalar: Tabancalar, çalışma prensiplerine ve mermi muhafaza bölümlerinin şekline göre, şarjörlü (pistol) veya toplu (revolver) olarak adlandırılırlar ve kullanılan mermilerin çaplarına göre sınıflandırılırlar.

• Tüfekler: Tüfek, hafif ateşli bir silahtır. Omuza dayanarak kullanılır. Kullanıldığı yerlere göre piyade tüfeği, su altı tüfeği, av tüfeği gibi adlar alır. Mekanizma, kundak, dipçik ve namlu olmak üzere dört ana parçadan meydana gelir. Mekanizma ateşlemeyi ve kovanı dışarı atmayı sağlar. Kundağın muhafaza ettiği namlu mermiye yön vermeye, dipçik ise tüfeğin omuza dayanarak tepkisini hafifletmeye yarar.

• Menzil: Menzil, bir silahın mermisinin etkili olduğu alana denir.

• Mermi: Mermi, ateşli silahlar tarafından atılan delici, patlayıcı madde, kurşun. Küçük çaplı ateşli silahlar ile ağır ateşli silahların mermileri farklıdır. Tüfek, tabanca gibi küçük silahların mermisi çarpma etkisiyle hedefi deler.


 

• ATEŞLİ SİLAHLAR ve KULLANIMI: P2 •

• Kullanım Amacı: Ateşli silahlar, Polis Kuvvetlerinin, karşıdaki silahlı ya da tehlike unsuru oluşturabilecek bir materyal kullanan şahıslara karşı, benliğini koruma amaçlı, Federal Yasalar ile belirlenmiş ölçüde kullanma olanağı sağladığı ekipmanlardan biridir. Genel olarak Polis Kuvvetlerine karşı yapılan silahlı saldırı, Polis Kuvvetleri tarafından verilen emirlere uymayan kişiler, tehdit unsuru taşıyan kişiler ve saldırgan şahıslara yönelik, saldırı değil, savunma amaçlı kullanılan materyallerden bir tanesidir.(S.W.A.T. Ekibi üyeleri, duruma bağlı olarak silahlarını savunma değil, direkt saldırı amaçlı, özel modifikasyonlar ve özel mermiler ile birlikte kullanma hakkına Federal Yasalar tarafından sahiptir.)

*silah görselleri için, silah isimlerine bir kez “sol tık” yapabilirsiniz!

• Standart Servis Silahları;
■ Taarruz ve Nişancı Tüfekleri: M4, M16, M16A4, M24 *Bahsi geçen tüfekler S.W.A.T. üyeleri tarafından operasyonlarda ve ağır saldırı durumundaki devriye ekipleri tarafından kullanılmaktadır.
■ Hafif Makineli Tüfekler: MP5, UMP.45 *Bahsi geçen tüfekler S.W.A.T. üyeleri tarafından operasyonlarda ve devriye ekipleri tarafından kullanılmaktadır.
■ Tabancalar: Beretta F92, S&W 5906, GLOCK, USP.45 *Bahsi geçen silahlar aktif olarak devriye ekipleri tarafından kullanılmaktadır.

*mermi görselleri için, mermi isimlerine bir kez “sol tık” yapabilirsiniz!

• Kullanılabilir Mermi Çeşitleri;
7.62x51mm NATO: Genel olarak ağır saldırı tüfekleri ve keskin nişancı tüfekleri tarafından kullanılabilen ve NATO standartlarına uygun mermi tipidir.
5.56 x 45 mm NATO: Standart saldırı tüfeği mermi çeşididir. Amerikan Polis Kuvvetleri ve S.W.A.T. Ekibi üyelerinin kullandığı; M4, M16, M16A4, M24 ve HK33 silahları tarafından ateşlenebilir ve NATO standartlarına uygun mermi tipidir.
.45 ACP: Genel olarak Avrupa, Kuzey Amerika ve Amerika Birleşik Devletlerinin güney kısmındaki Polis Kuvvetleri tarafından kullanılır. Susturucu ile birlikte kullanılan silahlara ve hafif makineli tüfeklere uyumludur. USP.45, UMP.45 gibi silahlar ile kullanılabilir, yakın mesafede etkili, mesafe arttıkça sürtünme kuvveti dolayısı ile yön değiştirme özelliğine sahiptir.
9MM: Standart Amerikan Polis Kuvvetleri silahları olan GLOCK tipi silahlarda kullanılmaktadır.

HABERİN DEVAMI

• Silahların Hasar Noktaları: Ateşli silahlar, kullanıldığı bölgeye bağlı olarak karşıdaki kişiye ciddi hasarlar vermektedir, bunlar sırasıyla;
Kırmızı: %85-%100, Sarı: %40-%84, Yeşil: %5-%39
■ Baş(Öldürme şansı: Kırmızı)
■ Üst Gövde(Öldürme şansı: Kırmızı)
■ Alt Gövde(Öldürme şansı: Sarı)
■ Kollar ve Bacaklar(Öldürme şansı: Yeşil)

• Silah Temizlemek: UNUTMAYIN! “Ateş etmeyen bir silah, sizin Tanrı’ya tek yön gidiş biletiniz olacaktır!”
■ Temizlik için başlangıç;
-Silah şarjörünü çıkartın.
-Fişek yatağını kontrol ederek boş olduğundan emin olun.
-Silahın parçalarının kaybolmaması için temiz ve düz bir zeminde veya büyük bir bez üstünde silahımızı ana parçalara ayırın.
-Tüm parçaları kuru bir bez ile silin.
-Silahla birlikte verilen fırçayı namluya sokun ve birkaç defa ileri geri götürün.
-Fırça ve temiz bir bez ile namlunun içini kurulayın.
-Silahın yanında verilen, silah için özel üretilmiş yağları kullanın, iç parçaları yağlayın, biraz kurumasını bekleyin ve parçaları dikkatlice birleştirin.

• Silah temizliği için gerekli olacak malzemeler;
-Harbi
-Temizleyici Yağ
-Koruyucu Yağ
-Namlu için özel yağ
-Temizlik Bezi
-Kıl Fırça
-Bakır Fırça
-İnce bir çubuk (Silah elle ulaşılamayan parçalarının temizliği için)
-Tornavida


 

• ATEŞLİ SİLAHLAR ve KULLANIMI: P3 •

 

*grip ve bipod görselleri için, terimlerin üzerine bir kez “sol tık” yapabilirsiniz!

• Uygulamada ateşli silahlar ve kullanımı;
■ Tabanca kullanımı: Tabancanızı kullanıma hazır hale getirin ve emniyet pimini indirin. Ardından hedefe nişan alarak göz-silah mesafenizi en az 30 santimetre kadar koruyun. Silahı ne çok sert, ne de çok yumuşak tutun. Yumuşak tutuşa bağlı olarak, .45 kalibreden büyük mermilerde geri sekmeye bağlı silah elinizden düşebilir ya da omuz zedelenmesi yaşayabilirsiniz. Silahı “asla” yan tutmayın, yan tutmanız, silahtan çıkacak mermi kovanının yüzünüze gelmesine olanak sağlayacak ve kendinize hasar vermenizi sağlayacaktır!
■ Hafif makineli tüfek kullanımı: Hafif makineli tüfeğinizi kullanıma hazır hale getirin ve emniyet pimini indirin. Ardından hedefe nişan alarak göz-silah mesafenizi en az 20 santimetre kadar koruyun. Silah ile ortalama 25 metre ve üzeri uzaklıktaki kişilere otomatik atış yapmayın. Durum mümkün kılıyor ise soğukkanlı bir şekilde tek tek ya da üçer üçer ateş edin. Bu hedefi daha kolay vurmanızı sağlayacak ve mermi israfını önleyecektir.
■ Taarruz tüfeği kullanımı: Taarruz tüfeğinizi kullanıma hazır hale getirin ve emniyet pimini indirin. Ardından hedefe nişan alarak göz-silah mesafenizi en az 10 santimetre kadar koruyun. 50 metre ve üzeri hedeflerde mümkün ise tek tek sıkın. Silahı ne çok sert, ne de çok yumuşak tutun. Mümkün ise silahınıza bir “grip” takın, bu atışlarınızın daha isabetli olmasını sağlayacaktır.
■ Keskin nişancı tüfeği kullanımı: Keskin nişancı tüfeğinizi kullanıma hazır hale getirin ve emniyet pimini indirin. Ardından hedefe dürbün ile nişan alarak göz-silah mesafenizi en az 15 santimetre kadar koruyun. Rüzgar, menzil ve mermi durumuna bağlı olarak keskin nişancı tüfeğinin dürbününü ayarlayın ve hedefe emin olduğunuz anda ateş edin. Nefesinizi tutmayın, nefesinizi tutmak kalp atışlarınızı hızlandıracak, 15 saniye sonrasında ise kan basıncınız yükselmeye başlayacak, bunun devamında Adrenalin hormonu salgılamaya başlayarak ellerinizin titremesine sebep olacaktır. Atış sonrası mermi değiştirmeyi unutmayın ve mümkün ise “bipod” kullanarak sabit bir pozisyondan ateş edin.


 

• ATEŞLİ SİLAHLAR ve KULLANIMI: P4/OOC •

• Sunucu içerisinde silah kullanımınızı geliştirmek, daha iyi nişan alabilmek ve çabuk reaksiyon gösterebilmek adına yapabileceğiniz şeyler;
■ Günde ortalama 1,5 saat kadar bir DM sunucusunda oynamak.
http://crosshairs.cali-kartell.de sitesinden kendinize uygun bir Crosshair seçmek.(Büyükten, küçüğe doğru zamanla geçiş yapabilirsiniz.)
http://aim400kg.com sitesinden kendinize uygun programları uygulamak.(Günde 30 dakika kadar uygulama yaptığınızda, ortalama 14-21 gün içerisinde değişimi fark edeceksiniz.)
■ Ayarlar > Kontroller > Mouse Ayarları > Mouse Hassasiyeti bölümünden kendinize uygun hassasiyeti seçmelisiniz.
■ Ek olarak, kendi zevkinize uygun bir silah skini yüklemeniz oyun içerisinde görsel açıdan daha iyi olacaktır.

Bu yazı, Vendetta RPG sunucusundan muratt tarafından yazılmıştır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz