Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ocak 2018

Kablosuz İnternet Nasıl Verimli Kullanılır

Kablosuz İnternet Nasıl Verimli Kullanılır

Kablosuz İnternet Nasıl Verimli Kullanılır – Bilindiği gibi internet hızları her geçen gün daha da artmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte tüm kamu ve bireysel işlerin internet üzerinden yapılıyor olması internet veri aktarım hızlarının da artmasına neden oldu. Bundan 15-20 yıl önce bir sayfanın açılması için dakikalarca beklenirken şimdilerde internet üzerinden yüksek kaliteli filmler dahi izlenmektedir. Önceleri kablolu internet hizmetleri artık yerini kablosuz internet paketlerine bırakmaktadır. Peki Kablosuz internet nasıl verimli kullanılır?

 

             Kablosuz internetlerin yüksek verimde kullanılamamasının ana nedeni kullanılan modemlerin performansından kaynaklanmaktadır. Düşük hızlardaki internet paketleri için bu durum çok önemli olmasa da fiber gibi yüksek internet paketleri için ağ donanımlarının kaliteli ve verimli olması gerekmektedir. Bir başka dikkat edilmesi gereken konuda da internet sağlayıcı modemlerin doğru yerde olmasıdır. Eğer modemler kablosuz internet erişimi sağlanan yere çok uzaksa ve mesafe arasında birden fazla duvar engeli varsa bu durum internet hızını olumsuz yönde etkileyecektir.

HABERİN DEVAMI

 

Verimi düşüren bir başka etken ise kablosuz internet ağının kullanıldığı bölgelerde başka kullanıcılarında farklı kablosuz internet bağlantılarını kullanması ile internet veri sinyallerinin çakışmasına neden olmasıdır. Bu sorundan kurtulmanın yolu da mevcut kablosuz kanalın değiştirilmesi ile mümkün olmaktadır. Bu sorunun çözümü için WifilnfoViev adlı programın indirilip kurulmasıdır. Bu programın kurulması ve çalıştırılması ile birlikte çevrede yer alan internet bağlantılarını analiz ederek kullanılan kanalları belirlemektedir. Bu kanalların tespiti yapıldıktan sonra kullanıcılar kablosuz modemlerinin arayüzündeki ayarlar bölümüne girerek kulanmış oldukları internet bağlantı kanalını özelleştirebilirler.

 

Kablosuz bağlantıların verimini düşüren bir başka etkende cihazların arka planlarında uygulamaların ya da yazılımların kendilerini güncellemesidir. Netbalancer adlı programın kurulması ile hangi uygulama ya da yazılımın ne kadar veri tüketerek kablosuz bağlantının verimini ne oranda düşürdüğünü gösterebilmektedir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz