Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ocak 2018

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus İncelemesi

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus İncelemesi

Apple firmasının yeni çıkarmış olduğu iPhone 6S, karşımıza iki model ile birlikte gelmekte.Biri küçük model olan iPhone 6S diğer model ise devasa büyüklükte olan iPhone 6S Plus. Peki bunların aralarındaki fark ne dilerseniz hemen onlara geçelim.

Ekran Büyüklüğü

En çok konuşulanlardan biri de ekran büyüklüğü. Çünkü 6S ve 6S Plus arasında gerçekten bayağı büyük bir fark var. iPhone 6S 4,7 inç olup, 326 ppi 1334×750 piksel çözünürlüğünde bir ekrana sahip. 6S Plus ise 5.5 inç olup, 401 ppi 1920×1080 piksel çözünürlüğünde bir ekrana sahip. Aralarındaki hem büyüklük farkı hem de görüntü kalitesi farkı gerçekten fazla. Fakat acaba hangisini almak daha mantıklı.

Örnek vermek gerekirse;

Yaz aylarında giydiğiniz pantolonun cebi biraz küçükse muhtemelen iPhone 6S Plus ile yürürken pek rahat edemeyeceksiniz. Ayakkabınızı bağlarken telefonu cebinizden çıkarmak zorunda kalacaksınız. O zaman iPhone 6S i almak daha mantıklı olacak. Fakat bu yine de size kalmış. Zaten iPhone 6S de kullanılan 7000 serisi alüminyum gayet dayanıklı. Yani bükülme gibi bir sorun ortadan kalkıyor. Kış aylarında bir sıkıntı yaratmayacağı için ondan bahsetmiyorum.

Kılıf

iPhone 6S Plus ı aldığınızda kılıfla birlikte kullanmazsanız büyük bir ihtimalle yere düştüğünde ya kırılacak ya da gerçekten büyük bir hasar görecek. Aynı şey iPhone 6S içinde geçerli fakat bu oran 6S Plus’a göre biraz daha az. Sonuçta 6S iç boyutları daha küçük. Ama benden tavsiye aldığınız ilk gün mutlaka kılıf ve ekran koruyucu kullanın.

Pil Ömrü

HABERİN DEVAMI

Pil ömrü bakımından daha büyük olan 6S Plus tabi ki de daha avantajlı.Sonuçta boyutlarından kazandığı bir artı var ve onun pili daha büyük. Tabi bu rakamlar çok da fazla değil. Örnek vermek gerekirse Wi-Fi ile internette gezinme 6S için 11 saatken 6S Plus için 12 saat. Ama yine de arada bir fark var. 6S Plus gün boyu rahatlıkla gidebilir. Fakat 6S i günde 2 kez sarj etmek gerekebilir. Pil ömrü benim için önemli diyen kişiler Plus modelini tercih edebilir

Tek Elle Kullanım

Tek elle kullanım büyük model olan 6S Plus ile biraz zor. Çünkü tek elle tutmaya çalışırsanız muhtemelen yere düşecektir ve bunu da kimse istemez. Eğer eliniz küçükse veya tek elle kullanmaya alışkın bir insansanız 6S sizin için ideal bir model olacaktır. Ama artık günümüzde çoğu telefonun tek elle kullanımı gerçekten zor. Seçim sizin.

Kamera

Kamerasındaki farklardan biri de 6S Plus modelinde olan optik görüntü stabilizasyonu. Bu özellik kameranın sarsılmasını önlüyor ve buda daha güzel fotoğraflar daha güzel videolar çekmenizi sağlıyor. Eğer fotoğraf çekmeyi seven bir insansanız Plus modelini tercih etmelisiniz. Ancak video çekmeyi çok seven bir insansanız 64-128 GB modelini tercih etmelisiniz.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak özellik bakımından iPhone 6S Plus daha üstün çıkıyor. Fakat bana sorarsanız 6S modelini tercih ederim. Daha küçük daha şirin. Ama pil ömrü, ekran büyüklüğü, çözünürlük, görüntü sabitleme özellikleri bakımından iPhone 6S Plus daha üstün çıkıyor. Tercih etmek size kalmış…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz