Web sitemize hoşgeldiniz, 10 Ocak 2018

Hosting nedir? Nasıl Alınır?

Hosting nedir? Nasıl Alınır?

Daha önceki yazımız olan Domain Nedir? Nasıl Alınır? ın devamı olacak bu yazımızda, internet sitemizi kurmak için hosting almayı, ondan önce ise Hosting’in ne olduğunu anlatacağım.

Hosting, kullanıcıların bir sunucuya bağlanarak o sunucuda her web sitesi için ayrılmış bir ağa girer. Yani, hosting sağlayacınızın sunucusunda her site için alan ayrılır. Bu alanda siz internet sitenizi barındırır ve o sunucu içerisinde diğer siteler ile aynı IP adresini paylaşırsınız.

Bu hostinge aldığınız domaini tanımlayarak ve nameserver kaydı yaparak artık domain ile hostinginizi birleştirmiş olursunuz. Birleştirmeniz için DNS ayarlarının tamamlanmasını beklemeniz gerekir. Bu, 24 ile 48 saat sürebilir.

HABERİN DEVAMI

Hosting almak ise çok basittir. Ülkemizde bir çok firma hosting satışı yapmaktadır. Fakat onaylı ve onaysız firmalar vardır. Devletten alınan vergi levhası ve ys belgesi (yer sağlayıcı belgesi) ile firma kuranlar devlet tarafından onaylıdır ve bu şirketler diğer ys belgesi olmayan kişi/şirketlere göre daha güvenlidir.

Hosting alırken dikkat edecekleriniz güvenli bir sağlayıcı olmasıdır. Ülkemizde bir çok kişinin güvenini kazanan şirketler Webmaster forumlarında paylaşılmakta. Siz de araştırma yaparak hosting satın alabilirsiniz. Ucuz almak yerine kaliteli firmalar bulmaya çalışırsanız daha iyi hizmet alabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. muhammet dedi ki:

    keşke hangi hosting şirketlerini seçmemiz gerektiğinide yazsaydınız şuan o kadar çok hosting şirketi var ki hangisini seçsek bilmiyoruz

    1. Atakan YILDIRIM dedi ki:

      Haklısınız. Ülkemizde her gün yeni bir host şirketi kuruluyor. Bu konu üzerinde durup geniş bir rehber yayınlayacağım.

Yorum Yaz