Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Ocak 2018

Hard Reset Nedir? Ne Anlama Gelir?

Hard Reset Nedir? Ne Anlama Gelir?

Hard Reset Nedir? Diye merak etmekte olan birçok okurumuz bulunmaktadır. Bu makalemizde sizleri hard reset konusunu kapsamakta olan bütün konularda aydınlatacağız.

Hard reset denilen format atma işlemi telefonlarda gerçekleşmektedir. Bazı kişiler tarafından factory reset olarak da nitelendirilmektedir. Bu işlemin yapılması için öncelik olarak telefonunuzun kapalı olması gerekmektedir. Bu demektir ki; eğer telefonunuz arızalandıysa ve hiçbir şekilde açılmıyor ise bu durumlarda hard reset devreye girmektedir.

Akıllı telefonunuz kapalı bir şekilde beklemekte ise, telefondaki bazı belli başlı tuşları kullanarak bu işlem yapılır. Bu seçeneği kullanarak format atmak istediğiniz vakit, telefonunuzda bulunan bütün verilerin silinmesini kabul etmeniz gerekmektedir.

Hard reset işlemi yapmak isteyen akıllı telefon sahipleri bütün verilerinin silinmesine göz yumduğu takdirde bu formatı gerçekleştirmesinde bir sakınca yoktur. Bu işlemin yapılabilmesi için telefonun kapalı bir halde olması şartı bulunmaktadır. Telefonunuzun kapalı ve açılamayacak olduğu durumlarda bu işlem yapılmaktadır. Bu işlemi telefon kapalıyken nasıl yapacağız diye merak edenlerin ise telefonda bulunan belli başlı tuşların kullanımı ile yapıldığını bilmesinde fayda vardır.

Telefonunuza bu şekilde format attığınız zaman telefonunuzda bulunan;

 • Resim
 • Video
 • Müzik
 • Diğer özel tüm veriler silinmektedir.

Telefon fabrika ayarlarına döneceği için bu işlemi yaparken bu gibi durumları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Hard Reset Ne İşe Yarar?

Bu bir format yöntemi olmak ile beraber telefonunuzun tüm müdahalelere rağmen açılmaması gibi durumlarda kullanılmasında fayda vardır. Ekranınızın hiçbir şekilde açılmadığı durumlarda kullanmanızda oldukça fayda olacak bu format işlemi telefondaki tuşlar ile yapılabilmektedir.

HABERİN DEVAMI

Hard Reset Nasıl Atılır?

Factory reset olarak da adlandırılan bu format yöntemi telefon kapalı olduğu zamanlarda yapılmaktadır. Telefonunuzun açılmadığı durumlarda kullanılan bu yöntem, telefon kapalı olduğu esnada kilit açma tuşuna basılı tutularak ekrana gelecek olan format işlemleri ile başlamaktadır. Kullanmakta olduğunuz akıllı telefon modelinizi Google ile hard format yapmak için arattığınız zaman sizin telefonunuza ait olan format atma işlemi karşınıza gelecektir. Bu format işlemi sırasında izlemeniz gereken yollar ise;

 • Wipe data
 • Factory reset
 • Reboot now olacaktır.

Hard Reset İşlemi Sırasında Dosya Silinme Riski Var Mıdır?

Bu resetleme işlemi yapıldığı esnada akıllı telefonunuzdan silinecek olan verileri merak ediyor iseniz buna da bir açıklık getirebiliriz. Telefonunuza reset atıldığı esnada;

 • Fotoğraflarınız,
 • Önemli dosyalarınız,
 • Videolarınız,
 • Oyunlarınız,
 • Ve telefonunuzda bulunan diğer tüm sonradan yüklenmiş uygulamalar silinecektir.

Eğer bu dosyaların sizden tamamen silinmesini istemiyor iseniz yapmanız gereken tek şey telefonunuzdaki tüm verileri başka bir cihaza aktarmak olmalıdır. Ayrıca bahsetmemiz gereken bir diğer önemli husus ise, hard reset işlemini gerçekleştirmeden önce telefonunuzda takılı bulunan hafıza kartınızı mutlaka çıkartın.

Bunun yanı sıra format atma esnasında bir önemli konuda telefonunda bulunan kişiler listesinin içinde bulunduğu risktir. Eğer rehberdeki kişiler telefonunuza kayıtlı bir şekilde yer alıyor ise format atma işlemi sonrasında bu bilgilerde gidecektir. Bu konu hakkında almanız gereken önlem ise telefonunuz hafızasında bulunmakta olan bu rehber kişilerini formattan önce SIM kartınıza taşımanız olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz