Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ocak 2018

GTA SAMP ve MTA Nasıl İndirilir ve Oynanır?

GTA SAMP ve MTA Nasıl İndirilir ve Oynanır?

GTA SAMP (Grand Theft Auto: San Andreas Multi Player) diğeri ise MTA (Multi Theft Auto) olarak bilinen bu oyunlar, GTA San Andreas’ı online olarak oynama fırsatı veriyor. CS 1.6’da olduğu gibi sunucular var ve sunucuların çeşitleri bulunuyor. Ben ilk kez MTA ile 2012’de bir yarış sunucusu ile başlamış, sonrasında SAMP’a geçiş yapmıştım. Aslında MTA ile SAMP arasında dağlar kadar fark yok. Tek fark, MTA’da sunucu sahipleri araçları modlar ile değiştirebiliyor, SAMP’da böyle bir şey yok. Ama MTA’ya göre gelişmiş sistemlere sahip. Oyunda bir çok mod bulunuyor. Bunlardan bir kaç tanesi:

  • Roleplay (Rol yapma sunucularından oluşur. Ülkemizde ve dünyada en çok bu mod tercih edilir.)
  • DM – TDM (Vurup kırma sunucularıdır. Kısacası savaş eksik olmaz.)
  • CnR (Cops and Robberys – Yani hırsız polis sunucuları. Hırsızlar soygun yapar, polisler yakalar.)
  • Yarış / Drift sunucuları (Ülkemizde çok yok ama yabancılarda çokça bulunmaktadır.)
HABERİN DEVAMI

SAMP’da 50.000 kişi içerisinden yaklaşık 500’ü Türk olabilmektedir. Rekor 99 ve Vendetta RPG sunucuları tarafından kırılmış, fakat 99 kapanmıştır. Vendetta RPG ise rol sunucu olmaya devam ediyor, ülkemizde ki en gelişmiş sistemlere sahiptir ve rol anlayışı vardır. Yabancılarda ise Rusya oyunu ele geçirmiş durumda. Rusların ilk 10’a girebilecek 10 adet dolu dolu sunucuları vardır. Yabancılarda popüler sunuculara örnek LS-RP verilebilmektedir.

SAMP’da sunucularda oynayabileceğiniz gibi bir sunucu yaratabilirsiniz. C++ ve C# bilenler Pawno ile kodlama çok rahat yapmaktadır. Gerekli materyaller forum.sa-mp.com adresinde bulunabilmektedir.

Güncel sunuculara ulaşmak için bu adrese gidebilirsiniz.

Ülkemizde popüler sunucular; Vendetta RPG, Yeni Nesil Roleplay, Advance Online, Safari Roleplay, Hirsiz-Polis RPG olarak yer almaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz