Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Ocak 2018

Dünyaya zarar veren bilim insanı

Dünyaya zarar veren bilim insanı
Bilim insanları, yapmış oldukları araştırmalar ve keşiflerle genelde insanlığa katılarda bulundular. Fakat Thomas Midgley için aynı şeyler geçerli değil.

Thomas Midgley, tetraetil kurşun ve cfc’nin mucidi bilim insanı. 1944 yılında ölen Midgley,dünyaya zaran veren bilim adamı olarak biliniyor.

Midgley’in yapmış olduğu icatlardan biri olan tetraetil kurşun, nörotoksin özelliğine taşıyan bir madde. Bu madde, normalinden daha fazla maruz kalınmış olduğu canlıların beyninde ve merkezi sinir sisteminde, onarılmayacak bir düzeyde tahribat yapıyor. ve bunun dışında yoğun miktarlarda alınan kurşun daha fazla körlük, işitme ve böbrek yetersizliği, uykusuzluk gibi durumlara neden oluyor.

HABERİN DEVAMI

Asıl olarak bu madde, çağının en fazla işe yaramasına sebep olan buluşlarından birisi olarak bilinyordu. Örneğin kurşun olarak üretilmiş olan otomobillerin %98’i bu maddeyle yapıldı. Dolayısıyla otomobillerin üretimiş olduğu fabrikalarda çalışan insanlar, vücuduna yüksek dozlarda tetraetil kurşun bulundu. Sonuç olarak önce birer ikişer, sonra beşer onar olacak şekilde ölmeye başladılar. Midgley ise bir basın toplantısı yaparak kurşunun zararlı olmadığını ispatlamak için buharını içine çekiyor. Halbuki 6 saniye boyunca maruz kalınan kurşun buharının atılması, 1 yıl sürüyor.

Kurşun dışında Midgley’in, dünyanın en çok ekoloji alan dengesinin bozulmasına sebep buluşu daha var: Buzdolaplarında, parfüm ve deodorantlarda bulunan kloroflorokarbon (cfc) gazı. Bu gaz, bu günlerde küresel ısınma problemini yaşamasına sebep olan en büyük artışlardan birisi. 1 kilogram cfc’nin 70 bin kilogramlık ozonu yok ediyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz