Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ocak 2018

Domain Nedir? Nasıl Alınır?

Domain Nedir? Nasıl Alınır?

Domain, Türkçe olarak Alan Adı, bir web sitesine girişte o internet sitesinin adını temsil eder. Örnek verecek olursak, her internet sitesinin IP adresi vardır. Kullanıcılar teker teker IP adresi girmek yerine, .COM, .NET, .ORG, .BIZ gibi alan adları ile bir de isim ile internet sitesi kurabiliyoruz. Örneğin; Google.com, Envato.net, WordPress.org gibi siteler buna örnektir. Domain sadece siteadı.com şeklinde değil, .COM gibi uzantılarla da belli olur. Mesela Sitem.com adresini aldınız, sitem.net adresi sizin olmaz. Bu yüzden alan adı alırken en iyi uzantıyı kullanmaya çalışın. Şuanda, en iyi bilinen ve en çok kullanılan uzantıların başında .COM ardından .NET uzantısı gelmektedir.

HABERİN DEVAMI

Domain yada Alan Adı nasıl alınır?

Domain yada Alan Adı, ICANN onaylı yada ICANN onaylı olan sitelerden bayiilik alan siteler tarafından satılmaktadır. Her internet sitesi biz satıyoruz diyebilir ama hepsi profesyonel değildir. Ülkemizde ICANN onaylı bazı şirketler şunlardır:

  • İsimtescil
  • İHS Telekom
  • Alantron
  • Turhost

Nasıl alınır sorusuna gelirsek, herhangi bir firmanın internet sitesinden istediğiniz alan adını kontrol ettirdikten sonra, eğer boşsa satın alabiliyorsunuz. Satın alma olayı ise çok basit, ister banka ister de havale gibi, firmadan firmaya değişen ödeme yöntemleri ile satın alabilirsiniz. Şuana kadar iyi destek ve en çok ödeme yöntemi ile dikkat çeken bir firma var, o da İsimtescil. Eğer telefon, paypal yada başka ödeme yöntemleri ile alma imkanınız varsa İsimtescil’den alabilirsiniz.

NOT! Domain yani Alan Adı almak site kurmanız için yeterli değildir! Alan adı alınca, internet sitesi kurmak için hosting hizmetine de ihtiyaç duymak zorundasınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz