Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ocak 2018

Dahili/Paylaşımlı Ekran Kartı Ne Anlama Gelir?

Dahili/Paylaşımlı Ekran Kartı Ne Anlama Gelir?

Yeni bilgisayar sahibi olmak isteyen kişiler genel olarak bilgisayar almadan önce iyi bir ekran kartı nasıl olur konusunu merak ederler. Bilgisayar alırken karşılaştığı Dahili/paylaşımlı ekran kartı karşısında hiçbir fikri olmayan insan sayı oldukça fazladır. Bizde makalemiz genelinde siz değerli okurlarımızı bu konu hakkında bilgilendireceğiz.

Paylaşımlı ekran kartı ile dahili ekran kartı anlam olarak aynıdır. Bu terimlerden birini veya ikisini beraber kullanabiliriz. Paylaşımlı yani dahili ekran kartı aslında temel olarak bilgisayarın içinde herhangi bir ekran kartının bulunmadığı anlamına gelmektedir. Eğer bir bilgisayarda ekran kartı yok ise özellikleri arasında paylaşımlı ekran kartı seçeneği yer alır.

Ekran kartı, bilgisayarda yapılmakta olan bütün işlemlerin dışarıya yansımasını sağlayan, insan gözü ile gözükmesini sağlayan bir parçadır. Fakat bilgisayarda ekran kartı bulunmadığı durumlarda ise bu görevi işlemci tek başına yapmak zorunda kalır. Bu sayede ekran kartının görevini üstlenmiş olmasına rağmen aynı performansı vermesi beklenemez.

Paylaşımlı ekran kartı özelliği bulunan bilgisayarlarda ekran kartı bulunmaması ile beraber bu görevi üstlenen aygıt işlemcidir. İşlemci bu görevi üstlenerek ekrandaki grafikleri yansıtmaya yardımcı olmaktadır.

Dahili Ekran Kartı Denmesinin Sebebi Nedir?

Ekran kartı araştırması yapan ve belli başlı incelemelerde bulunan insanlarında gözüne çarpacağı üzere RAM miktarında olduğu gibi ekran kartlarında da GB değerleri mevcut bulunmaktadır. Yani konu aslında RAM ile ekran kartı olmayan bilgisayarın yaptığı işleme gelecek.

Bilgisayar eğer dahili ekran kartı özelliğine sahip ise bu durumda RAM, ekran kartının açığını kapatmak için kendisini devreye sokuyor.

HABERİN DEVAMI

Diyelim ki bilgisayarınızın 8 GB gibi bir ekran kartı bulunmakta. Ancak ekran kartınızı paylaşımlı olarak gözüküyor. Bu durumda işlemci, RAMİ bazı durumlarda grafik ve ekrandaki açıkları kapatması için kullanacaktır. Dememiz o ki eğer paylaşımlı ekran kartına sahipseniz RAM bu durumda farklı işlemler içinde kullanılacak. Yani 8 GB RAM sahibi iseniz 8 GB RAM kullanamazsınız.

Dahili/Paylaşımlı Ekran Kartı Kullanmanın Bir Avantajı Var Mıdır?

Dahili ekran kartı olan bilgisayar sahiplerinin sağlamakta olduğu tek avantaj enerjiden tasarruf etmeleridir. Bilgisayarınızın bir ekran kartına sahip olmamasından dolayı bilgisayarın harcadığı elektrik daha az olacaktır. Bu durumda enerji tasarrufu demek oluyor. Masaüstünden ziyade dizüstü bilgisayar sahiplerinin daha çok işine yarayacak olan bu durum bilgisayarın gereğinden fazla ısınmasına engel olmaktadır.

Dahili/Paylaşımlı Ekran Kartlarının Sağladığı Bir Dezavantaj Bulunmakta Mıdır?

Paylaşımlı ekran kartına sahip bilgisayar kullanan insanların işlemcileri hiç durmadan çalışmaktadır. Bu durumda hem işlemci yorulur hem de sizin kullanmanız gereken RAM gücü azalır. RAM tarafından yeterli desteği almanızda sıkıntılar yaşarsınız.

Paylaşımlı ekran kartına sahip olan bilgisayar sahipleri genel anlamda oyun oynayamamaktan yakınmaktadır. Bu durumun sebebi ise işlemci hem grafikleri bir arada tutup hem de oyunun çalıştığı esnadaki gerekli olan işlemci desteğini sağlayamamasıdır.

Böyle durumlar için henüz bir işlemci üretilmesi söz konusu değildir. Yani genel anlamda Dahili/Paylaşımlı ekran kartı kullanmakta olan bilgisayar sahiplerinin sürekli donmalar ve videolardaki aksaklık şikayetleri bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz