Web sitemize hoşgeldiniz, 10 Ocak 2018

Cortana Ne Anlama Gelmektedir?

Cortana Ne Anlama Gelmektedir?

Microsoft tarafından üretilmiş olan Microsoft’a ait olan Cortana, Sesli komutlarınızdan yararlanarak sizlere istediğiniz sonucu sağlayan, sesiniz ile birçok işlemi yerine getirmenizi sağlayan bir yazılım programıdır. Bu yazılım ilk olarak Telefonlarında Windows işletim sisteminin yer aldığı markalar aracılığı ile geliştirilmiştir. Şimdi siz değerli okurlarımıza bu makalemizde Cortananın ne anlama geldiği ve ne işe yaradığı konusunda detaylı bir anlatım yapalım.

Cortanıyı anlatmadan önce makalemize bir kıyaslama yaparak başlasak iyi olur. Cortanayı kıyaslayabileceğimiz bir yazılım olan Siri Mac cihazlarda yerini almış bulunmaktadır. Bilgisayar üzerinden kıyaslamak gerekir ise Cortana, Siriye oranla bilgisayar üzerinden daha çok kullanılmış ve daha önce gelmiş bulunmaktadır. Bu kapsamda oldukça avantajlı olan bu yazılım, Siriye oranla oldukça fazla derecede işlem kapasitesine de sahip olması ile dikkat çekiyor.

Genel olarak Windows ürünlerinde uygun olan ve bu kapsamda oldukça güvenilir ve sağlam bir şekilde çalışan bu yazılım programı gelecek yıllarda dünya genelinde oldukça yaygın olarak kullanılacak gibi gözüküyor.

Cortana Nerelerde Kullanılır Ve Ne Anlama Gelir?

Microsoft’un üretmiş olduğu ve Windows Phone 8.1’de kullanılması için özel bir şekilde geliştirilen Cortana, sizin cihazınızdaki yardımcınız ve yapay zekada olan bir sekreteriniz olacak seviyededir. Bu programı genel olarak iphone cihazlarındaki Siri uygulaması ile kıyaslayanlar ve benzerlik gösterdiğini söyleyenler, Windows 10 sistemli cihazlarda da artık bu programı görecekler.

HABERİN DEVAMI

Siz değerli okurlarımıza bu program hakkında yakın zamanda gelişmesi beklenen haberlerde vermiş bulunmaktayız. Sesli asistan görevini sizler için geliştiren Microsoft, bilgisayarda ve mobil cihazlarda da yakın zamanda yerini alacaktır.

Cortana’nın İşe Yaradığı Durumlar

Cortana, birçok kişi tarafından İOS işletim sistemindeki cihazlarda bulunmakta olan Siri uygulaması ile kıyaslanan bir sesli komut asistanıdır. Bu uygulamayı yakın zamanda telefonlarda ve diğer teknolojik aletlerde görmeniz hiçte şaşırtıcı olmayacaktır.

Bilgisayarlarınız ve mobil cihazlarınızdan sesli komut ile yararlanacağınız bu uygulama yakında sizler ile buluşacak. Şu an adı pekte duyulmayan Cortana ileri ki dönemlerde adından sık sık bahsettirecek ve bunun yanında kullanımı da bir o kadar çok olacaktır. Cortananın ne demek olduğunu ve ne işe yaradığını umarım anlamışsınızdır.

Diğer Özellikleri

Microsoft tarafından üretilip geliştirilmiş olan bu program bir çeşit sesli komut uygulamasıdır. İlk olarak 2 Nisan 2014 tarihinde piyasaya tanıtımı yapılmakta olan bu program ismini, Halo video oyunlarından almıştır. Microsoft tarafından üretilmiş olan bu program;

  • Windows Phone
  • Windows İşletim Sistemleri
  • Xbox One gibi cihazlarda yerini alacak.

Cortananın bu yıl dünya genelinde her yerde kullanılması beklenmektedir. Ayrıca Cortanada;

  • Doğal Ses Tanıyıcı Özelliği
  • Komutlar
  • Soru Cevap Özelliği gibi birçok özellikte yer almaktadır.

Bu makalemizde siz değerli okurlarımızı Cortanın tüm detayları hakkında bilgilendirmek istedik. Makalemiz hakkındaki soru veya görüşlerini yorum kısmından bizlere bildirmeniz yeterli olacaktır. Soru ve görüşleriniz yetkili birimlerimiz tarafından en kısada sürede cevaplandırılacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz