Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ocak 2018

Call of Duty: Black Ops Oyun İncelemesi

Call of Duty: Black Ops Oyun İncelemesi

Yaşasın biyonik devrim!

Kokumayı seviyorum” diyenler… Bu dergiyi Yo uTube, Twitch yayınlarını izlemek yerine okumayı tercih edenler… Hepinize selam olsun.

Asırlardır my2tech sitesi’nden size seslenmekteyiz ve bu asır içerisinde sayısız Cali of Duty oyunu incelemesi yaptık. İlk Call of Duty oyununda da birilerini vuruyorduk, yepyeni adı altında piyasaya sürülen Black Ops lll’te de aynısını yapıyoruz. İlk CoD oyunu da FPS idi, şimdiki de öyle, ilkinde de askerler vardı, teknoloji ile donatılmış olsalar da, yenisinde yine varlar, ilki de aksiyondu, şimdiki de öyle.

Peki bu adamlar hala nasıl CoD başlığı altında oyun yapıp da para kazanıyorlar?

Cevap basit: Prodüksiyon.

Prodüksiyon ne demek? Mesela sizin şahane bir oyun fikriniz var. Çok yaratıcı olmasına bile gerek yok, direkt eğlenceli bir oyun fikriyle ortaya çıkıyorsunuz. Haydi şimdi bunu hayata geçirelim… Bilgisayar programcısı arkadaşınızı ayarttınız, müzik için birini buldunuz, bir kişi de animasyonlardan, modellemeden ve kaplamalardan sorumlu O oyunu 22 yıl sonra piyasaya sürersiniz. Activision ne yapıyor? Adamlarda milyar dolar alıyor, ofislerine yerleştiriyor. Modelleme mi? Şuradaki 28 kişilik ekip onunla meşgul. Seslendirme mi? En iyi isimler sırada bekliyor. Animasyon mu?

Kendi başına bir şirket kurabilecek kadar adam orada… Araştırma mı dediniz? Şuradaki topluluk direkt olarak biyoteknoloji neymiş, şu anda Amerikan ordusu ne gibi teknolojilerle ilgileniyor, bunları kovalıyor.

HABERİN DEVAMI

Cali of Duty yine orijinal değil ama adamlar her şeyi, sizin bütün algılarınıza hitap edecek şekilde ayarlamış. Görsellik, oynanış, efektler, seslendirme, oyunculuk… Oyuna müthiş bir ön yargıyla yaklaşıp yine yan yolda kaldım ve hemen ardından neden böyle olduğunu düşünmeye başlayıp yuka Adamlar belki “orijinal” yapmayı bilmiyor ama “prodüksiyon” nedir, çok iyi öğrenmişler…

Ne derdin var benimle arkadaşım?

Senaryoyla girelim istiyorum konuya ama çekiniyorum zira ortadaki senaryo için “senaryo” sözcüğünü kullanmak biraz abartılı bir hareket oluyor, ilk Black Ops senaryo kısmında gayet iyiydi, hakkını yemeyeceğim ama genel anlamda CoD oyunları zaten hep problemli; Black Ops III de bundan nasibini alıyor.

Oyuna başladığımız anda neler olduğunu anlamaya çalışıp bir çeşit soğuk savaşın kurbanı olduğumuzu keşfediyoruz. Ortada bir savaş var ve biz de bunun ortasındaki bir askeriz. Ve nedense Etopya’dayız. Burada da durum hiç iyi gitmiyor ve bir çatışmadan yenik olarak aynlıyoruz: Bir robot ağzımıza yüzümüze vurup sonra kendi bacaktır, hepsi gidiyor.

Bundan sonrası bizi rüyalara uğurluyor. Nörolojik teknoloji ile yattığımız yerden bizimle iletişime geçiliyor ve devamında anlıyoruz ki artık hayatımıza bir biyolojik varlık olarak değil, biyonik bir asker olarak devam edeceğiz. Biyonik olmanın faydalarını da saymakla bitmez… Bir kere artık daha güçlüyüz. Kolumuz koparsa yerine yenisinin takılması için üsse dönmemiz yeterli. (Oyunda kolumuz kopup durmuyor, merak etmeyin.) Çeşitli özel yeteneklerimiz var ve bunlarla savaş alanında terör estirmek çok eğlenceli. Ve en güzeli yükseklere zıplamak ve duvarlarda koşmak artık hayatımızın bir parçası!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz