Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ocak 2018

Blogger’a Giriş, Hesap Oluşturma ve Yazmaya Başlama

Blogger’a Giriş, Hesap Oluşturma ve Yazmaya Başlama

Blogger dünyada 30 milyondan fazla kullanıcısı olan, geniş bir blog ağıdır. Bu ağda, küçük bir html kodu ile siteniz ile harikalar yaratabilirsiniz. Bunları yaparken elbette bazı sitelerden destek alarak!

Yıllardır WordPress ile Blogger savaşı yaşanıyor. Birisi de çıkıp demiyor ki, WordPress açık kaynak, Blogger ise uygulamadır. 3 sene Blogger kullanmış bir kullanıcı olarak, Blogger kesinlikle ilk başlayanlar için harika bir maden. Ama kazdıkça WordPress’i bulacaksınız.

Her neyse, konumuz wordpress vs blogger olmayacak. Blogger nasıl kullanılır?

Blogger arayüzü ile çok anlaşılabilir bir kaynaktır. Kesinlikle her Google hesabı olan kullanıcı için açılabilecek, kullanılabilecek ve tasarımı, kodlaması ile oynanılabilecek güzel bir uygulamadır.

Google hesabı hemen hemen herkeste vardır. Giriş yapıp blogger.com adresinden kolayca hesap oluşturabilirsiniz.

Oluşturduktan sonra ne olacak, ne mi yapacaksınız? Çok basit. Sitenize uygun güzel bir tasarım bulduktan sonra, meta taglar ile kendinize uygun oynayıp değiştireceksiniz. Pek uzun işlem değildir, tema bulunduktan sonra üzerinde 1 saat kadar uğraştıktan sonra siteniz yayına hazır demek oluyor.

Diğer özellik, alan adı ile blogger hesabınızı açabilmek. Blogger’i iPhone, WordPress’i ise Android olarak düşünebilirsiniz. Kolay ve kullanışlıdır fakat bilgileriniz ellerinizde değildir. Host koskoca Google tarafından barındırılmasından bir yana, SEO açısından da avantajlıdır. Ama TEK dezavantajı, geç index alıyor olması. Günde 2-3 yazı girecekseniz index sorununu almanız muhtemeldir.

HABERİN DEVAMI

Bilgileri geçtikten sonra, tasarıma gelelim. WordPress’de gördüğünüz tasarım piyasası Blogger’da yoktur. En azından bizim ülkemizde yok. Yabancılar güzelinden bir tasarımı 20 ile 60 dolar arasında satarken, ülkemizde özel tasarım 20 lira gibi bir fiyata satılıyor. Elbette kaliteli olduğuna bağlı. Mesela son senelerde Themeforest’da artık ayak uydurup Blogger tasarımları satmaya başladı. Hiç yoktan ülkemizden de ilgi var. Ama asla Hindistan, Endonezya ve Amerika gibi ülkeleri gibi gelişmiş bir piyasa olmayacaktır. Bu yüzden benim de size önerim, aman dikkat 5-10 liraya site tasarımı almayın. Çünkü genelde yabancı sitelerden alınıp ayarları değiştirilerek satılmakta. Bu yüzden araştırma yapmanızı önerip, ücretsiz temaları karıştırarak bir şeyler yapmanızı öneririm.

“Blogger’da tema yapıp satmak, yada kendi sitem için özel tasarımlar nasıl yaparım?” diyorsanız, HTML, CSS, Javascript gibi kodlamaları en azından anlıyor olmanız gerekir. Ayrıca blogger kodlamasını biraz incelemeniz ve anlamanız gerekiyor. Sonrasında yapımı kolaydır.

Blogger’da yazı, kategori, sayfa gibi şeyleri nasıl oluştururum?

Tek başına ayrı bir konu ama, bir konu altında paylaşmak istiyorum. Bu aslında WordPress’da olduğu gibi, panelden yapılmaktadır. Yazı, panelden kolaylıkla girilebilir, etiketler ayarlanarak. Maalesef ki Blogger’da WordPress’da olduğu gibi kategori bölümü yok. Genelde tasarımcılar, etiket yöntemiyle menü yönlendirmesi yapar. Yani şöyle, Blogger ile ilgili bir yazı yazarsanız, etiket kısmına Blogger yazıyor, etikete tıkladığınızda karşınıza çıkan Blogger etiketli yazıları görebiliyorsunuz. Bu bir nevi kategori sayfası işini yapmakta.

Ayrıca özel kodlar ile bu sayfalara wigdet, resim, yazı, script gibi özel eklemeler yapabiliyorsunuz.

Blogger, Google gibi büyük bir firma tarafından oluşturulmuş, hacklenme, hosting, alan gibi sıkıntıları olmayan güzel bir uygulama / blog oluşturma sitesidir. Sizler de bu güzel maceraya katılıp, 30 milyon gibi dev kullanıcı kitlesi olan bu web sitesinde sitenizi oluşturarak bizim dünyamız olan webmaster dünyasına katılabilirsiniz. Sorunlarınızı webmaster forumların paylaşarak uzmanlardan destek alabilirsiniz. Blogger kullanması kolaydır, iyi bloglamalar!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz