Blogger, Webmaster

Blogger nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

blogger

Daha önce sizler için WordPress’i ufak tanıtmıştık. Şimdi ise bir diğer blog sistemi olan ve Google’nin himayesinde olan Blogger’i tanıtacağız. Blogger, Google tarafından ücretsiz olarak bizlere sunulmuş bir blog sistemidir. Bu blog sistemi sayesinde internet sitemizi HTML – CSS – JAVASCRIPT ile kolayca tasarlayabilir, sonrasında istediğimiz alan adı üzerinde (ister ücretsiz blogspot.com ister ücretli .com, .net. org gibi uzantılarla) kurabiliriz.

WordPress ile farkı ne?

WordPress open source ( açık kaynaklı ) bir sistemdir. Yani tüm kodları istediğimiz gibi değiştirilebiliyor. Yani ufak bir kod bilginiz varsa, WP’nin kodlarını tamamen kendinize göre şekillendirebilirsiniz.  Fakat Blogger’da bu yok. Kapalı kaynak, sadece siz belirli şeyleri düzenleyebilirsiniz. Fakat WordPress’a göre daha güvenlidir ve sitenizin hacklenmesi yazılımsal olarak imkansızdır. Tabii Google hesabını çaldırırsanız tüm bilgilerinizin gideceği gibi sitenizde gider.

Android = WordPress, iOS = Blogger buna örnektir.

Blogger nasıl kullanılır?

Blogger, Google hesabı açtıktan sonra site kurması çok kolay bir servisttir. Eğer Google hesabınız varsa giriş yapın, Blogger.com adresine gelin ve yeni bir blog oluşturun. İsminizi koyun ve sitenizi tamamlayın. Hepsi bu kadar!

Ne işe yarar?

Blogger çok kolay bir blog servisidir. Bu yüzden hızlı olarak blog sitesi kurabilirsiniz. Blogger’da tasarım özelleştirerek değişik formatlarda web sitenizi yapılandırabilirsiniz.

BİLGİ: Blogger’in dünya üzerinde 40 milyon kullanıcısı olduğu ve aktif olarak kullanıldığı biliniyor. Ayrıca ülkemizde de bir çok kişi Blogger siteler kullanmaktadır.

Önceki YazıSonraki Yazı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir