Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ocak 2018

Android Telefonun Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Android Telefonun Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Teknoloji ilerledikçe tabi ki akıllı telefonlarda git gide gelişiyor ve günlük hayatımızda daha çok yer alıyor. Fakat bu batarya için söylenemez. Eskiden telefonların sarjı 1 hafta giderken bugün neredeyse 1 gün bile zor gidiyor. Peki bu pil ömrünü uzatmanın bir yolu var mı? Bu soruya cevap bulabilmek için neler yapabileceğimize bir bakalım

Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Arka planda gereksizce duran ve kullanmadığınız uygulamalar pilinizin hızlıca bitmesine sebep olur. Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak bizim yararımıza olacaktır. Uygulamaları kapatmak cihazdan cihaza değişir ancak çoğu cihazda ana ekran düğmesine basılı tutarak arka planda çalışan kullanmadığınız uygulamalarını kapatabilirsiniz. Böylece tasarruf sağlarsınız.

Kullanmadığınız Uygulamalar

Hepimiz mutlaka bir uygulama indiriyoruz ve bir süre bununla vakit geçiriyoruz. Fakat sıkıldığımız uygulamaları telefonumuzdan silmiyoruz. Bu da pil ömrünü etkiliyor. Çünkü sizin kullanmadığınız uygulamalar hem yer kaplıyor hem de arka planda güncelleştirme kontrol ederek pilinizden yiyiyor. Bu uygulamaları kaldırarak pil ömrünüzü arttırabilirsiniz.

Bunu nasıl kaldırabilirsiniz?

Pil ömrü kısmında açık programlar var. Buradan durdurarak yada uygulamalar kısmında çalışan uygulamaları seçip kapatabilirsiniz.

android-batarya

Parlaklığı Azaltın

Ekran parlaklığı pil ömrünü etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Ekran parlaklığını azaltmak içinde yukarıda bulunan bildirim panelini parmağınızla aşağı çekerek parlaklığı azaltabilirsiniz. Fakat tasarruf yapmak içinde ekranınızın parlaklığını çok kısmayın. Görebileceğiniz kadar kısmanız yeterlidir.

Wi-Fi ve 3G Bağlantıları

Kablosuz bağlantılar pilinizi çabucak bitirebilir. Cihazınızın sarjını korumak için kablosuz ağları kapatmak bizim yararımıza olacaktır. Yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda kablosuz bağlantıları kullanırsanız pilinizden tasarruf edebilirsiniz.

Konum Hizmetleri

HABERİN DEVAMI

Konum hizmetleri yani GPS telefonunuzun pilini gerçekten hızlı tüketebilir hem de telefonunuzun çok ısınmasına sebep olur. Çünkü siz konum hizmetlerini açtığınız zaman diğer uygulamalarda bundan faydalanıyor. Örneğin çektiğiniz bir fotoğrafın nerede çekildiğini gösteriyor. Bu da gerçekten pilinizin hızlı tükenmesine sebep oluyor.

Güç Tasarruf Modu

Yeni nesil Android cihazlar artık güç tasarruf moduyla birlikte geliyor. Bu da demek oluyor ki cihazınızda çalışan arka plan uygulamalarını kapatıp ekran parlaklığını en aza indiriyor. Böylelikle telefonunuzun pil harcamasını en aza indirmiş oluyorsunuz. Kullanmadığınız zamanlarda telefonunuzu güç tasarruf moduna alırsanız pilden tasarruf etmiş olursunuz.

s-e71709c43876b55240243231a8b01a1200cadcb2

Bildirimleri Kapatın

Artık yeni uygulamalarda canınız dolduğu anda size haber veriyor. Bu durum bazılarınız için iyi olabiliyor fakat bir çoğumuz içinde sinir bozucu olabiliyor. Normalde uygulamaların içinde bildirimleri kapat seçeneği bulunuyor. Fakat bir uygulama için bildirimleri kapatmanın en basit yolu uygulamanın üstüne gelip basılı tutup ardından “Uygulama bilgisi”ne dokunmak. Açılan ekranda “Bildirimler” kutusundaki işareti kaldırabilirsiniz.

Arka Plan

Hareketli arka planlar Android telefonlar için güzel bir özellik. Fakat bu tür arka planlar pilinizin hızlı tükenmesine sebep oluyor. Dolayısıyla arka planda sabit bir fotoğraf kullanmak pil açısından önemli.

Yedek Pil

Artık neredeyse bütün telefonların pilleri değişebiliyor. Yani yedek pil kullanılabiliyor. Evden çıkmadan önce diğer pilinizi sarj edip telefonunuzun pili azalınca kullanabilirsiniz. Daha güzel bir yöntem ise bir PowerBank edinmek. Çantanıza rahatlıkla sığabilen bu piller sarjınız bittiği zaman telefonunuza 1-2 kez tam sarj sağlayabiliyor.

Cihazınızı Kapatın

Bu yöntemi pek kullanmasak da telefonumuzu kullanmadığımız zamanlarda kapatmaz pil ömrünü korumamıza yardımcı olur. Herhangi bir gereklilik duymuyorsanız telefonunuzu kapatmanız en iyisi.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak pil ömrümüzü uzatmanın bir çok yolu var. Bu yöntemler sayesinde artık piliniz hızlı tükenmeyecek, gün boyu rahatlıkla kullanabileceksiniz. Şuan kendim android telefona sahibim, 3 gün boyunca şarjımı sorunsuz kullanabiliyorum. Kaldı ki böyle yaparak hem saatlerce oyun, video veya sosyal ağlarda gezebiliyorum.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz