Web sitemize hoşgeldiniz, 10 Ocak 2018

7 Adımda WordPress CPU Sorununu Azaltma

7 Adımda WordPress CPU Sorununu Azaltma

WordPress kullananlar için hep bir sorun olmuştur WordPress CPU sorunu. Bazen paylaşımlı hostlarda oluşan ve hosting tarafından uygulanan “Hesap askıya alındı” sorununu bir daha yaşamak istemiyor musunuz? O halde teker teker adımları takip ederek CPU sorununuzu en aza indirin!

1- Resim Dosyalarını Optimize Etmek

‘Uploads’ klasöründe yer alan dosyalarınızı optimize ederek sitenizi hem hızlandırabilir hemde CPU sorunlarını en aza indirgeyebilirsiniz. Bunu nasıl yapacaksınız? WP Content klasörünün içinde bulunan Uploads klasöründeki resimleri masaüstünüze indirdikten sonra “JPEG & PNG Spritter” adlı programı indirip kurduktan sonra optimize edeceksiniz. Sonrasında tekrar resimleri geri atarak %50 resimlerin daha hızlı açılmasına yol açmış olacaksınız.

8 Yöntemleri Web Hosting Yükseltme olmadan WordPress CPU kullanımı azaltmak için

2- CSS Optimizasyonu

Gereksiz kodları ve satır sonlarını kaldırarak, %50 oranında CSS dosya boyutunu azaltmak sizin için bir fırsat olabilir. Yine, bu nedenle style.css dosyası her ziyaretçi tarafından sitenin arayüzünün oluşturulamsı için indirilir. Eğer style.css dosyanız çok büyükse, ziyaretçi sitenize daha yavaş bağlanmak zorunda kalacak. CSS dosyalarınızı küçültmek için favori sitem Çevrimiçi CSS Optimizer ‘dir.

8 Yöntemleri Web Hosting Yükseltme olmadan WordPress CPU kullanımı azaltmak için

Satır sonları, boş alanlar, yorum, gereksiz kodlar ve daha birçok boş kodu kaldırmak için index.php ve single.php gibi en çok sayfaları optimize etmeniz için bu araçalr yardımcı olacak. Bu muhtemelen çok az faydalı olacak fakat CACHE kullanarak daha da hızlanabilirsiniz.

EN İYİ WORDPRESS CACHE EKLENTİLERİNİ SİZLER İÇİN İNCELEDİK! TIKLAYIN VE OKUYUN!

3- CDN Kullanmak

Sunucunuzdaki dosyaları, resimleri, kodlamaları veya videoları CDN sunucularında barındırarak sitenizi daha hızlı bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede hem ağır CPU sorunlarına son verir hemde sitenizin trafik kullanımını durdurmuş olabilirsiniz. Hemde eklenti yada program kullanmadan! CDN kullanarak hosting yada VDS gibi sunuculara çok para vermekten kurtulabilirsiniz.

En iyi bazı CDN şirketleri aşağıdaki gibidir:

HABERİN DEVAMI

4- Veritabanı ve WordPress Temizliği

WordPress veritabanınızı optimize ederek daha hızlı hareket edebilirsiniz. WordPress son zamanlarda silinen eklentilerin veritabanında kaldığı kalıntılara çare bulsa bile tekrar optimize etmek işimize yarayacaktır. Bunun için ise bir ilacımız var. Bu ilacın adı “WP Optimize“. Web sitenize kurarak gerekli optimize işini yapabilirsiniz.

5- GZip Sıkıştırma

GZip veritabanı kullanımını azaltarak sunucu ile daha az boyutlu iletişime giriyor ve bu CPU’nun yorulmasını engelliyor. GZip dosyalarınızı %75 daha hızlı gönderilmesini ve açılmasını sağlıyor. Bu sayede siteniz hem CPU hızlanıyor hemde websiteniz daha hızlı açılıyor. Eğer bir cache eklentisi kullanıyorsanız direk 6. önerimize atlayın. Ama herhangi bir ayarınız yada cache eklentiniz desteklemiyorsa okumaya devam edin.

SetEnvIfNoCase ^(Accept-EncodXng|X-cept-Encoding|X{15}|~{15}|-{15})$ ^((gzip|deflate)\s*,?\s*)+|[X~-]{4,13}$ HAVE_Accept-Encoding
RequestHeader append Accept-Encoding "gzip,deflate" env=HAVE_Accept-Encoding

AddOutputFilterByType DEFLATE application/atom+xml \
application/javascript \
application/json \
application/rss+xml \
application/vnd.ms-fontobject \
application/x-font-ttf \
application/xhtml+xml \
application/xml \
font/opentype \
image/svg+xml \
image/x-icon \
text/css \
text/html \
text/plain \
text/x-component \
text/xml

 

Üstteki kodları htaccess dosyanıza ekleyerek GZip uygulamasını yapılandırmış olursunuz. Bu metodu kullanan profesyonel webmasterlar mevcuttur. GZip için ek eklenti yüklemenize gerek yok.

6- Eklentiler

Kısacası gereksiz eklentilerden kaçının. Örneğin bir scrollbar için eklenti kurmayın, css kodlarını bulup kendiniz ekleyin. Bunlar israftan başka bir şey değil.

7- Siz

Evet bir çok sitede rastlıyorum her tarafta toplist bannerları, şunun bunun javascript kodları ve gereksiz bir sürü eklenti… Sitem güzel olsun diye bir sürü şey eklerseniz çok yavaşlar ve bu da yavaş açılmasına, ziyaretçiler ile CPU sorunu yaşamanıza neden olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz